Zwolnienia z akcyzy na samochód. Kompendium wiedzy

Zwolnienia z akcyzy na samochód. Kompendium wiedzy

Akcyza to jeden z podatków, na który szczególną uwagę powinni zwrócić Ci, którzy sprowadzają samochody z zagranicy. Uchylanie się od obowiązku akcyzowego jest karane bardzo surowymi konsekwencjami, jednak warto pamiętać, że istnieje szereg zwolnień, w przypadku których akcyza nie musi być regulowana. Kiedy samochód sprowadzony z zagranicy jest zwolniony z obowiązku uiszczenia podatku akcyzowego? Wszelkie potrzebne informacje uzyskasz na witrynie internetowej należącej do Instytutu Rzeczoznawstwa Motoryzacyjnego TB Ekspert. Tym czasem zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Czym jest podatek akcyzowy i ile wynosi?

Podatek akcyzowy to podatek, który jest nałożony na pewne towary w celu ograniczenia procederu przewożenia ich do innych terytoriów Unii Europejskiej. Sztandarowym przykładem jest akcyza na alkohol czy tytoń. Samochody również są objęte podatkiem akcyzowym, co miało zatrzymać postępujący trend sprowadzania pojazdów z zachodniej granicy. Pomimo dodatkowej daniny samochody dalej są sprowadzane, czego potwierdzeniem są imponujące liczby – prawie 850 tysięcy samochodów zostało sprowadzonych do Polski tylko w 2020 roku. Ile wynosi akcyza na samochód? Jeśli pojemność silnika przekracza 2000 cm sześciennych, akcyza to koszt 1860 złotych. Jeśli jednak pojemność silnika jest mniejsza, podatek akcyzowy wynosi tylko 310 złotych. Są jednak sytuacje, w których możemy uniknąć opłacania akcyzy.

Zwolnienie od akcyzy samochodu osobowego przywiezionego przez osobę fizyczną

Zwolnienie z akcyzy samochodu dotyczy przede wszystkim wszystkich osób fizycznych, których samochód przez 6 miesięcy przed zmianą miejsca pobytu służył jedynie do użytku osobistego. W momencie powrotu czasowego lub stałego na teren polski samochód również musi być przeznaczony jedynie potrzebom osobistym, które nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. To jednak nie wszystkie warunki, jakie należy spełnić, by uniknąć konieczności uiszczenia akcyzy. Samochód sprowadzony z zagranicy nie może ponadto być sprzedany lub wynajęty w ciągu następnych 12 miesięcy. Konkluzja jest więc relatywnie prosta – jeśli kupujemy samochód do użytku własnego i nie zamierzamy go sprzedać w krótkim terminie, nie musimy płacić akcyzy.

Zwolnienie od akcyzy samochodu elektrycznego

Zwolnione z akcyzy są również wszystkie pojazdy elektryczne, co z pewnością stanowi bardzo dużą zachętę to zainwestowania w pojazd napędzany alternatywnymi źródłami energii. To samo dotyczy samochodów napędzanych wodorem. Warto jeszcze wspomnieć o zaniżonych stawkach akcyzy, które dotyczą samochodów hybrydowych. Osoby przewożące tego typu pojazdy na teren Polski są zobligowane do uiszczenia 50% wartości akcyzy normalnej. Zmiana w sposobie egzekwowania akcyzy dla samochodów elektrycznych miała miejsce w 2018 roku – od tego czasu nie musimy martwić się już uiszczeniem podatku akcyzowego.