Wyścigi gokartów to świetny sposób na rozrywkę, dobry czas spędzony w gronie przyjaciół i element upustu swoich emocji.
Praktycznie w każdym Polskim mieście jest przynajmniej jeden tor gokartowy na którym można przez chwilę poczuć się jak prawdziwy zawodowiec.
Te małe spalinowe wózki osiągają moc 13 koni mechanicznych ( w przypadku jazdy rentalowej( czyli wózki dostępne na torach, wydzielone przez właścicieli torów), dostępnych dla zwykłego zjadacza chleba) oraz potrafiące rozpędzić się w porywach nawet do 90 Kilometrów na godzinę, co jak dla przeciętnego Kowalskiego jest już sporym przeżyciem. Oczywiście- do osiągania tak dużych prędkości niezbędny tor posiadający długą prostą startową. Niestety tory halowe nie posiadają tak długich prostych, więc prędkości osiągane przez zawodników wahają się pomiędzy 40 a 50 kilometrów na godzinę. Są to dość duże prędkości, jednak ich odczuwanie jest znacznie mocniejsze niż jest to w przypadku zwykłej jazdy samochodowej.
Ceny przejazdów mogą wydawać się dość duże. Dlatego najlepszą opcją dostępną dla klientów jest całkowita rezerwacja toru dla grupy kilko osobowej na pół godziny lub godzinę. Wówczas koszty znacznie się zmniejszają, a my mamy możliwości przeżywania emocji przez długi czas.
Do jazdy nie są nam potrzebne prawo jazdy ani żadne certyfikaty, uprawnienia, licencje. Go kartem może jeździć każdy, który jest w stanie dosięgnąć do pedałów hamulca/ gazu oraz kierownicy. Oczywiście- dla tych najmłodszych co raz więcej torów zaopatrza się w wózki typu “junior”, czyli znacznie mniejsze, nieco słabsze niż wózki dla starszych gokarty które ułatwiają jazdę tym najmłodszym.
Same wyścigi wzbudzają w nas ogrom adrenaliny, emocji. Każdy z nas uwielbia smak rywalizacji, tym bardziej w gronie swoich znajomych i jeszcze bardziej gdy na torze jeżdżą z mężczyznami kobiety lub zasiadają na widowni. Wówczas jak na mężczyzn przystało- każdy chcę pokazać kto tu jest samcem alfa!
Przebieg typowego wyścigu
Każdy wyścig – czy to ten w którym udział biorą amatorzy, lub zawodowcy- rządzi się swoimi prawami, które należy przestrzegać i stosować się do nich.
Jedne z nich to flagi. Każda flaga ma swoje znaczenie. Mianowicie:
- Flaga Zielona
Start wyścigu lub jego restart - Flaga niebieska
Oznacza, że za naszymi plecami znajduję się znacznie szybszy kierowca, który wyprzedził nas o jedno okrążenie i zwyczajnie w świecie chce nas zdublować. Należy wówczas zając wewnętrzną stronę toru i w bezpieczny sposób przepuścić szybszego kierowcę. - Flaga Żółta
Oznacza ona niebezpieczeństwo na torze. Należy zwolnić oraz zachować szczególną ostrożność na zakrętach, zakazane jest wyprzedzanie. - Flaga Czerwona
Wyścig zatrzymany, zjeżdżamy do Pit lane. - Flaga w biało-czarną szachownicę
Koniec wyścigu.
Do każdego wyścigu dobiera się odpowiednią ilość okrążeń lub czas jego trwania. Przeważnie wygrywa ta osoba, która po przekroczeniu lini mety była na pierwszej pozycji. Ale zdarzają się również wyścigi, w których wygrywa ta osoba, która podczas jego trwania wykręciła najszybszy czas okrążenia.
Jeśli jesteście głodni adrenaliny, emocji, chcecie się zmierzyć z swoimi znajomymi to karting jest do tego świetnym narzędziem!
Artykuł przygotowany przy współpracy z fundacją driverprogram.pl