W jakim okresie najlepiej ostrzyc psa? Poradnik

W jakim okresie najlepiej ostrzyc psa? Poradnik

Pielęgnacja psiej sierści jest nieodłącznym elementem posiadania czworonożnego przyjaciela. Często samo szczotkowanie nie wystarczy, psiak potrzebuje odpowiedniej kąpieli, a niejednemu przydałaby się wizyta w psim salonie fryzjerskim. Wielu właścicieli martwi się, że to zbyt duży stres dla ich pupila, jednak dobrze przeprowadzone oswojenie tematu pomoże przetrwać zabieg nawet najbardziej strachliwemu czworonogowi.

Im wcześniej, tym lepiej!

Prawda jest taka, że im wcześniej zaznajomimy naszego psa z pielęgnacją, tym szybciej przejdzie on nad tym do porządku dziennego. Dobrze by już maluszka przyzwyczajać do szczotkowania i oswajać go z wodą. Po skończeniu 4 miesiąca możemy zorganizować pierwszą, prawdziwą kąpiel. Piesek jest wtedy po pierwszych szczepieniach, a jego odporność ma wystarczająco wysoki poziom. Odnośnie strzyżenia sprawa jest bardziej skomplikowana. W tej kwestii dużo zależy od rasy. Musimy pamiętać, że u psów sierść najczęściej pełni funkcję ochronną i ma stałą długość, dlatego dla średniego włosia strzyżenie jest niezalecane, a przy typie krótkim, poniżej 6,5 mm, jest wręcz zabronione. W związku z tym zabiegi fryzjerskie zarezerwowane są dla psiaków wystawowych lub długowłosych, o pokrywie przetłuszczającej się i wymagającej konkretnych działań. Rasy wymagające profesjonalnych usług, dobrze zaprowadzić do specjalisty po skończeniu 6 miesiąca. Do tego czasu okrywa szczenięca nie wymaga strzyżenia, a pierwszy wykonywany zabieg, powinien być przeprowadzony bardziej w celach dydaktycznych niż estetycznych.

Jak często korzystać z usług psiego fryzjera?

To, z jaką częstotliwością będziemy prowadzić naszego pupila do profesjonalnego groomera, zależy od kilku kwestii. Po pierwsze, weźmy pod uwagę tempo wzrostu sierści. Po drugie, w przypadku psów wystawowych, dostosujmy zabiegi pielęgnacyjne do zaplanowanych wydarzeń. Nie ma sensu męczyć psa zbyt dużą ilością zabiegów. Większość ras wymaga wizyty u fryzjera nie częściej niż raz na 2-3 miesiące. Ważne, by zapewnić naszemu szczekającemu przyjacielowi komfort cieplny, dlatego okrywę skracajmy maksymalnie do 2 cm długości. Nie pozwalajmy na golenie sierści do gołej skóry, pozbawi to psa warstwy ochronnej przed promieniami UV, jak również izolacji cieplnej.

Wybierając usługę strzyżenia psów Kraków, musimy pamiętać, że nie warto oszczędzać. Dobrej klasy specjalista zadba o komfort czworonoga, nie pozwoli na nadmiar stresu, odpowiednio dobierze zabiegi pielęgnacyjne oraz długość strzyżenia, a to sprawi, że nasz pupil będzie szczęśliwym i radosnym zwierzakiem, który z chęcią uda się na kolejne wizyty.