System ratownictwa górniczego w Polskich kopalniach

System ratownictwa górniczego w Polskich kopalniach

System ratownictwa górniczego w Polskich kopalniach, jest to sprawnie zorganizowana grupa jednostek składających się z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. CSRG posiada specjalistyczny sprzęt, medyczną pomoc, doskonały personel, który jest przygotowany odpowiednio. Poza Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego również doskonale działają odpowiednio wyposażone służby ratowniczych przedsiębiorstw, do ich składu zaliczamy: kierownika kopalnianej stacji ratownictwa górniczego i jego zastępcy, mechanicy, ratownicy, zastępowi oraz specjaliści, którzy posiadają umiejętności zwalczania zagrożeń i prowadzenia akcji ratowniczych. System polega na zabezpieczeniu kopalni w tym samym momencie przez pracowników danej kopali, w której w skład wchodzą członkowie drużyny ratowniczej – około 10 osób i 2 zastępy, 8 zastępów ratowniczych, którzy są oddelegowani do pełnienia dyżurów – około 40 osób,  2 zastępy ratownicze – co najmniej 10 osób.

W systemie ratownictwa górniczego ważny jest sprzęt i dbałość o niego. W ostatnim czasie trwają pracę nad poprawą łączności w ratownictwie górniczym o których można przeczytać na stronie: https://2rhp.pl/system-resys.html. Również istotną rzeczą, która jest konieczna w tym systemie są szkolenia, kursy i ćwiczenia którymi są objęci ratownicy. Kluczową rolą jest również wiek jak i staż pracy oraz kwalifikacje członków drużyny. Zadaniem służb ratowniczych jest sprawnie niesiona pomoc w realnych zagrożeniach życia lub zdrowia pracowników kopalni, ale również kontrolowanie i sprawdzanie, aby do takich zagrożeń nie doszło w miejscach objętych potencjalnie zagrożeniem.

Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego z siedzibą w Bytomiu posiada następujące oddziały:

  • Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego w Bytomiu
  • Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego w Jaworznie
  • Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śląskim
  • Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego w Zabrzu

Wszystkie te Stacje ratownictwa działają na terenie całego kraju, są one przygotowane i gotowe w każdej chwili do natychmiastowego wyjazdu. W normalnym trybie zabezpieczają określone kopalnie.

W oparciu o analizę wypadków system działa następująco:

    • wypadki ciężkie – wezwanie pogotowia, uwolnienie poszkodowanego, udzielenie pierwszej pomocy, transport do jadącej karetki, transport żurawiem z wyrobiska na powierzchnię, transport karetki do szpitala, transport z karetki do śmigłowca.
  • wypadki śmiertelne –  wezwanie pogotowia, próba uwolnienia poszkodowanego spod maszyn, reanimacja przez zespół ratownictwa medycznego, poszukiwanie zatopionego operatora przez współpracowników, poszukiwanie ciała przez strażaków, nurków, transport do szpitala.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *