Narty zjazdowe

Rodzaje nart zjazdowych

Do wyboru narciarze mają kilka rodzajów nart zjazdowych. Oczywiście podjęcie samodzielnej decyzji w tym zakresie często nie jest możliwe, gdyż początkujące osoby nie dysponują odpowiednią wiedzą na ten temat, dlatego lepiej zapytać się o pomoc specjalistów, np. za pomocą różnego rodzaju for internetowych. Warto zgłębić najpierw wiedzę na temat poszczególnych rodzajów nart zjazdowych, gdyż ma się wtedy większą pewność tego, że dokona się właściwego wyboru i narty posłużą narciarzowi przynajmniej przez kilka sezonów zimowych.

Race

Jest to najbardziej popularny rodzaj nart zjazdowych, które przeznaczone są dla wszystkich osób ceniących sobie rozwijanie niewyobrażalnych prędkości na nartach podczas poruszania się po stokach narciarskich. Idealna propozycja dla osób, które lubią dużo emocji i agresywną jazdę oraz rozwijanie prędkości z każdym kolejnym metrem. Przeznaczone głównie na bardzo strome trasy, są przyczepne, zapewniają możliwość ustabilizowania sylwetki podczas jazdy, polecane zwłaszcza na zawody amatorskie.

Cross

Kolejnym rodzajem nart zjazdowych są narty typu cross, które również posiadają coraz większą grupę zwolenników. Świetnie spisują się one zwłaszcza podczas ostrego krawędziowania, dlatego są stworzone ze specjalnych materiałów, które są dodatkowo wzmacniane. Dzięki temu narty są odporne na uszkodzenia zewnętrzne. Co najważniejsze są też rozszerzane pod butami narciarza, można dzięki temu utrzymać nad nimi pełną kontrolę nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

All Mountain

Jedna z ciekawszych odmian nart zjazdowych. Najlepiej spisują się one podczas bardzo złych warunków atmosferycznych, kiedy jest dużo śniegu, który jest przy okazji mokry. Doskonały wybór na nierówny teren, dlatego też korzystać można z nich nie tylko na stokach narciarskich, ale też poza wyznaczonymi trasami w górach, gdzie odnajdują się znakomicie. Bardzo łatwo nad nimi zapanować i trudno jest stracić kontrolę nawet podczas dużych opadów śniegu.

Allround

Jest to najbardziej uniwersalna odmiana nart zjazdowych, która spisuje się znakomicie praktycznie na każdej trasie narciarskiej. Takie narty zakładać mogą zarówno zawodowcy, jak i zwykli amatorzy, którzy dopiero co rozpoczynają swoją długą przygodę z narciarstwem alpejskim. Narty spiszą się dobrze na stokach stromych, ale też i tych bardziej płaskich, gdzie nie rozwija się zawrotnych prędkości. Najlepsza opcja dla początkujących narciarzy, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności w szybkim tempie i cieszyć się jazdą na nartach.