Praca z językiem

Praca z językiem

Wystarczy znać angielski?

Być może. Z pewnością język angielski warto znać i to znać dobrze. Jednak nie zapominajmy o najpotężniejszym kraju Unii Europejskiej, kraju z ogromnym rynkiem, a co za tym idzie z wielkimi możliwościami budowania i realizacji planów życiowych. Planów życiowych nie tylko „native speakerów” języka Hegla i Goethego.

Prawdą jest, że mając opanowany język angielski na poziomie B2 dość łatwo będziemy się porozumiewać na zachód od Odry będąc na wakacjach czy innym krótkim wyjeździe. Pracownicy recepcji czy stewardessy są do tego przygotowani. Jednak im dalej od hoteli i lotnisk, tym bardziej będziemy zaskoczeni. Próbując wyjść poza tematy z książeczek z „rozmówkami” okazuje się że już nie dogadujemy się tak dobrze. Niemiecki rozmówca często zna język angielski gorzej niż my albo w zasadzie wcale.  Chętniej pisze i czyta w swoim języku i jego znajomości zaczyna oczekiwać od nas. Bariera językowa staje się realna, a za nią idzie dyskomfort obu stron.

Mówmy po niemiecku!

Staje się dla nas oczywiste, że aby podjąć się poważniejszych, a zwłaszcza zarobkowych, relacji z RFN, Austrią czy Szwajcarią dobra znajomość języka niemieckiego jest niezbędna. Korzystają na tym obie strony.  Pracodawca, a tym bardziej kontrahent, nie musi stale korzystać z usług tłumaczy. Nie obawia się również nieporozumień i zamieszania przy realizacji wspólnych projektów. Docenia też wysiłek wkładany przez swego polskiego partnera w kurs języka niemieckiego.
Zaangażowanie się w taki kurs świadczy o posiadaniu i chęci rozwijania cech charakteru bardzo cenionych w gospodarce. Zwłaszcza nauka niemieckiego online wymaga systematycznego, samodzielnego przygotowywania się, inicjatywy i cierpliwości w doskonaleniu znajomości języka. Owoce są jednak widoczne szybko i jest ich coraz więcej. Pierwszym z nich jest satysfakcja z każdego samodzielnie zrozumianego zdania, tekstu czy dialogu. Cieszy też coraz większa czynna znajomość języka niemieckiego, motywująca do dalszej pracy.
Z każdym dniem zbliżamy się do biegłego posługiwania się językiem naszego zachodniego sąsiada. Krok po kroku, niezauważnie ozwijamy się wszechstronnie (potwierdzi to każdy psycholog). Zyskujemy dostęp do publikacji dotyczących naszej pracy, do informacji i tekstów kultury. Nie ogranicza nas pytanie, czy potrzebne nam materiały czy artykuły naukowe zostały przetłumaczone na język angielski. Unikamy też poważnych pomyłek wynikających z uciekania się do translatorów internetowych.

Ciekawe jest też, że niemiecki online stale nam towarzyszy – jest w smartfonie i w  laptopie, jest multimedialny i wszechstronny. Możliwości nigdy się nie kończą, niezależnie do tego czy chodzi o pracę zdalną, korespondencję zawodową czy rozmowę z nowo poznanymi ludźmi (już bez angielskiego pośrednika). Wiele satysfakcji daje dojście do biegłości językowej i swobodne czerpanie z zasobów kultury i wiedzy krajów języka niemieckiego. Oktoberfest też jest już jakoś bliżej.

Do nauki niemieckiego polecamy stronę https://podstawyniemieckiego.pl/