Oznaczenia elektrod, kolory i ich przeznaczenie

Oznaczenia elektrod, kolory i ich przeznaczenie

Elektrody przeznaczone do spawania popularną metodą TIG, mają różne oznaczenia, które powinien znać każdy spawacz. Kolory poszczególnych elektrod różnią się między sobą w zależności od rodzaju spawanego materiału. Odpowiedni dobór elektrod pozwala nie tylko dokonać perfekcyjnego spawania, ale również znacznie ułatwia pracę. Z tego powodu warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne barwy elektrod dostępnych na rynku. Poznajmy poszczególne rodzaje elektrod spawalniczych.

Elektrody zielone

Zielone elektrody zwane skrótowo WP, wykonane są w 99,5% z czystego wolframu. Można je stosować do spawania przy wykorzystaniu prądu zmiennego typu AC, natomiast nie nadają się do spawania przy wykorzystaniu prądu stałego. Zużywają się stosunkowo szybko, jednocześnie są tanie. Dedykuje się je do spawania aluminium, magnezu oraz ich stopów.

Elektrody czerwone

Elektrody posiadające czerwone końcówki nazywane są torowymi. W skrócie określa się je jako WP20, elektrody zostały wykonane w 98% z wolframu z dodatkiem 2% tlenku toru. Są polecane do wykorzystania we współpracy z prądem stałym DC o polaryzacji ujemnej. Elektrodami z czerwonymi końcówkami można spawać metale niskostopowe oraz wysokostopowe – między innymi tytan, aluminium, miedź czy nikiel. Czerwone elektrody mają wysoką wytrzymałość oraz dają dobrą stabilność łuku.

Elektrody szare

Szare elektrody wykonywane są w 98% z wolframu z dodatkiem 2% ceru. Jest to rodzaj uniwersalnej elektrody, która może współpracować zarówno z prądem stałym, jak i przemiennym. Najlepiej sprawdzają się przy spawaniu aluminium, ale można je wykorzystać również do niklu, miedzi, magnezu oraz do stopów tych metali. Szare elektrody oznaczane są symbolem WC20.

Elektrody złote

Złote elektrody określane są symbolem WL15. Są wykonywane z 98,5% wolframu z domieszką 1,5% tlenku lantanu. Elektrody są wykorzystywane do spawania prądem stałym oraz przemiennym. Zapewniają doskonałą stabilność łuku, a także uniwersalne zastosowanie do spawania najpopularniejszych metali oraz ich stopów.

Elektrody purpurowe

Elektrody w kolorze purpury wykonywane są z 98,15% wolframu z domieszką tlenku lantanu raz ceru. Elektrody są oznaczane jako WX3 i wykorzystuje się je przy pracy z prądem stałym. Tego typu elektrody źle radzą sobie jedynie z aluminium oraz jego stopami. Są w szczególności polecane przy spawaniu niskimi wartościami prądu.

Elektrody niebieskie

Niebieska barwa elektrod WL20 oznacza materiał wykonany 2 98% z wolframu z 2% domieszki tlenku lantanu. Można je wykorzystać do spawania plazmą, przy prądzie stałym, jak i zmiennym. Jest to rodzaj elektrody, która najlepiej nadaje się do spawania zautomatyzowanego.

Wiele więcej artykułów na temat spawanie, ale nie tylko znajdziesz na stronie https://www.sn2world.com/pl/. Szczególnie polecany jest artykuł na temat haftowania: haft wenecki.