Odzyskiwanie odszkodowania OC - co musisz wiedzieć o tym procesie?

Odzyskiwanie odszkodowania OC – co musisz wiedzieć o tym procesie?

Pomimo coraz lepszej infrastruktury drogowej i coraz nowocześniejszych samochodów, wypadki jak się zdarzały, tak zdarzają się nadal i nic nie zapowiada tego, aby sytuacja miała ulec drastycznej poprawie. Pamiętaj, że jeżeli zostaniesz poszkodowany w takim zdarzeniu drogowym, to należy Ci się ubezpieczenie, które opłacane jest ze składki OC sprawcy zdarzenia drogowego. W poniższym wpisie znajdziesz podstawowe informacje dotyczące odzyskiwania odszkodowania OC przez firmę odszkodowawczą XPRIME.

Walka z ubezpieczycielami jest jak walka z wiatrakami

Mogłoby się wydawać, że jako osoba poszkodowana w wypadku, która posiada pełną dokumentację poniesionych szkód (zarówno tych materialnych, jak i np. zdrowotnych), nie będziesz mieć najmniejszego problemu z tym, aby od ubezpieczyciela otrzymać należne Ci odszkodowanie. Sytuacja w rzeczywistości jest jednak niezwykle skomplikowana. Nie brakuje ubezpieczycieli, którzy za wszelką cenę chcą zaniżyć wysokość przysługującego ubezpieczenia. Liczą na to, że osoba poszkodowana nie jest świadoma swoich praw i w obliczu potencjalnego starcia z prawnikami wielkiej firmy, zrezygnuje z dochodzenia roszczeń.

Jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji, to pamiętaj, że możesz:

  • samodzielnie dochodzić odszkodowania w pełnej wysokości,
  • skorzystać z pomocy pracowników firmy zajmującej się odzyskiwaniem należnych odszkodowań.

Zastanów się, czy przysługuje Ci odszkodowanie z OC sprawcy

Jeżeli brałeś udział w zdarzeniu drogowym i zostałeś w nim poszkodowany, to przysługuje Ci odszkodowanie z OC sprawcy. Oczywiście pod warunkiem, że to nie Ty byłeś sprawcą. Wiele osób żyje w przekonaniu, że jeżeli ucierpieli w zdarzeniu drogowym, jednak podróżowali w jednym samochodzie ze sprawcą wypadku, to im się takie odszkodowanie nie należy. Jest to błędne rozumowanie, ponieważ odszkodowanie z OC sprawcy przysługuje wszystkim osobom, które zostały poszkodowane w zdarzeniu drogowym (z wyłączeniem sprawcy takiego zdarzenia).

Za jakie szkody należy się odszkodowanie?

Co ciekawe, odszkodowanie możesz dostać nie tylko za szkody na zdrowiu. Oczywiście, jeżeli w wyniku wypadku złamałeś nogę czy rękę, to jest to oczywista szkoda na zdrowiu i powinieneś otrzymać należne odszkodowanie. Jednak to nie wszystko. Odszkodowanie powinno obejmować również np. koszty wizyt w poradniach lekarskich czy zakup leków. Odszkodowanie przysługuje także za zniszczone mienie. Nie tylko za szkody na samochodzie. Jeżeli w wyniku wypadku czy stłuczki został uszkodzony Twój laptop, to również za niego możesz otrzymać odszkodowanie.