Odkup szkody OC – jak to działa, za ile można sprzedać prawo do odszkodowania?

Odkup szkody OC – jak to działa, za ile można sprzedać prawo do odszkodowania?

Każdemu może przytrafić się stłuczka lub wypadek. Jest to sytuacja stresująca i przykra tym bardziej, jeśli doszło do niej nie z naszej winy. Schody zaczynają się, gdy próbujemy odzyskać nasze pieniądze za naprawę, a ubezpieczyciel zaniża kwotę wypłacanego nam odszkodowania. Na szczęście na rynku pojawiły się jednak firmy odszkodowawcze, które chętnie odkupią naszą szkodę za całkiem niezłe pieniądze i jeszcze na tym zarobią.

Na czym polega odkupienie szkody OC?

Z badań wynika, że aż 90% wypłacanych odszkodowań jest zaniżonych. W takiej sytuacji pozostaje nam ubiegać się o wypłatę pełnej kwoty odszkodowania, która Nam się należy. Niestety zazwyczaj jest to trudna walka finansowego giganta z szarą jednostką. Nikomu nie chce się ciągać latami po sądach dla kilkuset złotych, dlatego wielu z nas wybiera prostsze rozwiązanie, czyli sprzedaż szkody firmie odszkodowawczej. W ten sposób do kwoty jaką wypłacił Nam ubezpieczyciel otrzymujemy dopłatę. którą zaproponowała Nam firma odszkodowawcza za sprzedaż praw do odszkodowania. Ta właśnie firma w dalszym postępowaniu wejdzie z ubezpieczycielem na drogę sądową i najprawdopodobniej wygra sprawę, otrzymując tym samym całkowitą kwotę odszkodowania, które było zaniżone.

Z czego wynika zaniżanie odszkodowań

Firmy ubezpieczeniowe wykorzystują niewiedzę swoich klientów. Jest to bardzo częsta praktyka. Najczęściej rzeczoznawcy ubezpieczycieli przyjmują do wyceny bardzo niskie stawki robocizny, takiej jak prace lakiernicze lub blacharskie. Równie często nie uwzględniają realnych cen oryginalnych części zamiennych, wpisując do kosztorysu znacznie tańsze zamienniki. Zazwyczaj odszkodowanie nie obejmuje także prac związanych z cieniowaniem uszkodzonych elementów bądź zabezpieczeniem przed korozją. Takie zabiegi ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego drastycznie wpływają na kwoty, które ostatecznie są wypłacane na nasze konta. Oczywiście możemy ubiegać się o wyrównanie kosztów, jednak bez sądowego wsparcia raczej jesteśmy skazani na porażkę.

Zalety sprzedaży szkody OC

Do niewątpliwych plusów odsprzedania swojej szody należy spokój, który zyskujemy dzięki tej transakcji. Nie będziemy musieli walczyć z ubezpieczycielem o należne nam pieniądze, wypisując kolejne pisma lub biorąc udział w rozprawach sądowych. Nie możemy zapominać też o oczywistych korzyściach ekonomicznych. Poza kwotą oszacowana przez firmę ubezpieczającą nas i nasz pojazd otrzymamy całkiem pokaźną sumę ze sprzedaży szkody OC. Odkup odszkodowań jest całkowicie legalny i umożliwia go art. 511 Kodeksy Cywilnego. Na drodze przekazania prawa do roszczeń osobie trzeciej możemy otrzymać od 20% do 30% dochodzonej części spornej. W przypadku firm kwota ta będzie się kształtować na poziomie 40% roszczenia. Stłuczka lub wypadek samochodowy są trudnymi przeżyciami, dlatego, aby oszczędzić sobie nerwów związanych z nieuczciwymi praktykami towarzystw ubezpieczeniowych, warto skorzystać z ofert odsprzedaży szkód OC. Musimy pamiętać, że nasz spokój jest niejednokrotnie dużo cenniejszy niż potencjalna kwota wyrównania, a za sumę, którą otrzymamy od ubezpieczyciela i firmy skupującej prawa do roszczeń, bez problemu naprawimy zniszczone auto.