Niezbędne ubezpieczenie narciarskie

Niezbędne ubezpieczenie narciarskie

Ubezpieczenie narciarskie – czym jest i jak działa?

Wybierając się na narty, trzeba pomyśleć nie tylko o sprzęcie i bagażu, ale również o odpowiednim ubezpieczeniu. Ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, ale wiążą się z nim same korzyści. Warto więc przyjrzeć mu się nieco bliżej, sprawdzić, na czym dokładnie polega i co obejmuje.

Czym jest ubezpieczenie narciarskie?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest ubezpieczenie narciarskie. Tak naprawdę jest to po prostu ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje również uprawianie sportów zimowych, w tym ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków. Polisa ta zapewni pomoc i dodatkowe świadczenia w razie wypadku na stoku. Trzeba tylko wybrać odpowiednią, korzystną dla siebie ofertę.

Pokrycie kosztów leczenia i nie tylko – co obejmuje ubezpieczenie?

Warto wiedzieć, jaki jest zakres ubezpieczenia, a więc co dokładnie obejmuje. Tak naprawdę zakres ubezpieczenia jest zależny między innymi od oferty, a także automatycznie od firmy, która to ubezpieczenie proponuje. Przeważnie polisa obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia oraz akcji ratunkowej. Ponadto w jego zakresie mieści się ochrona podczas jazdy na nartach, a nawet na snowboardzie. Do tego wszystkiego dochodzi również OC sportowe, NNW oraz usługi assistance. To jednak nie wszystko, ponieważ zainteresowani mogą dokupić jeszcze rozszerzenie, które obejmuje ubezpieczenie bagażu. Czasem uwzględniane jest również ubezpieczenie sprzętu sportowego. Warto wcześniej sprawdzić, co obejmuje zakres konkretnej oferty ubezpieczeniowej i porównać ją z innymi, by w konsekwencji tego wybrać dla siebie najkorzystniejszą.

Kiedy przyda się europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego?

Europejska karta ubezpieczenia uprawnia do bezpłatnego korzystania z opieki medycznej w czasie pobytu za granicą. Obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także w Islandii, Norwegii, Szwecji i Liechtensteinie. Dzięki temu ubezpieczeniu osoba, która przebywa za granicą i potrzebuje pomocy medycznej, nie musi wracać do kraju. Może z niej skorzystać na miejscu. Jest to bardzo ważne w przypadku wyjazdu na narty. O wypadek na stoku nie trudno, a w takiej sytuacji lepiej mieć opcję skorzystania z opieki medycznej, niż w takim stanie wracać do kraju. Dzięki danemu ubezpieczeniu potrzebujący ma prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w takim zakresie, w jakim obowiązuje to w danym kraju. O kartę ubezpieczenia mogą ubiegać się zatrudnieni, prowadzący działalność, pobierający zasiłek, emeryci i renciści, młodzież i dzieci do 18 roku życia, a także osoby, które są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, czyli dzieci i młodzież do 18 roku życia.

Wybierając ubezpieczenie najlepiej rozejrzeć się za ofertą, która obejmuje koszty leczenia. Ta opcja umożliwi potrzebującemu skorzystanie z bezgotówkowej pomocy medycznej podczas pobytu za granicą. Są oferty, które obejmują nie tylko samą wizytę u specjalisty, ale również zakup leków i ewentualną hospitalizację. Dotyczy też transportu medycznego do kraju, gdy zajdzie taka potrzeba. Korzystną opcją tego ubezpieczenia jest również NNW. To z kolei zapewni możliwość otrzymania świadczenia w późniejszym czasie, gdy dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu, co będzie automatycznie wiązało się z koniecznością poddania się długiej rehabilitacji. Kolejna sprawa to OC. Warto je mieć, ponieważ jeśli na stoku dojdzie do zderzenia, to osoba, która będzie dochodziła roszczeń, otrzyma pieniądze z ubezpieczenia. Szukając najlepszej oferty, warto sprawdzić, czy obejmuje ono ubezpieczenie od sportów podwyższonego ryzyka. To opcja przede wszystkim dla osób, które mają zamiar jeździć na nartach po nieoznaczonych trasach narciarskich. Inny szczegół, na który trzeba zwrócić uwagę, to assistance. Obejmuje darmową infolinię, usługi tłumacza oraz prawnika. Dobrze jest, jeśli ubezpieczenie obejmuje również sprzęt sportowy. To na wypadek uszkodzenia, czy kradzieży. Na stokach nie brakuje złodziei, którzy czyhają na roztargnionych turystów i ich drogi sprzęt. Wybierając się na narty, a tym bardziej szukając oferty ubezpieczenia narciarskiego, warto pamiętać o tym, że koszt użycia śmigłowca do akcji ratunkowej, na wypadek, gdyby trzeba było zorganizować poszukiwania, jest bardzo wysoki. Dlatego warto ubezpieczyć się i na wypadek tego typu zdarzeń.

Ubezpieczenia narciarskie jest bardzo ważną sprawą, którą trzeba koniecznie załatwić przed wyjazdem na narty. Dotyczy to zarówno wyjazdów w Polsce, jak i za granicę. To tak naprawdę ubezpieczenia turystyczne, dlatego oferty można znaleźć we wszystkich firmach ubezpieczeniowych. Suma ubezpieczenia nie powinna być wysoka. Warto więc wybrać wszystkie możliwe opcje, które będą chronić na wypadek różnych zdarzeń. Brak ubezpieczenia może wiązać się z wieloma problemami, nie tylko zdrowotnymi. Dlatego ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w takim przypadku jest naprawdę bardzo ważne i przydatne. Jeśli więc wybierasz się w góry na narty albo tak po prostu planujesz pojeździć na nartach na jakimś stoku, kup ubezpieczenie narciarskie online lub w biurze stacjonarnym. Choć w sieci ceny są bardziej konkurencyjne.