Nasady kominowe stałe – charakterystyka

Istnieje kilka różnych odmian nasad kominowych. W głównej mierze spełniają one podobną funkcję – mają za zadanie ochronić przewód przed wiatrem, zapobiegając osłabianiu ciągu kominowego oraz zabezpieczając go przez zatykaniem. Wzburzone masy powietrza mają bardzo negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie komina, stąd konieczność stosowania dodatkowych akcesoriów, które ten problem naprawią. Nasady kominowe stałe można uznać za najprostszą wersję, gdyż nie posiadają one dodatkowych funkcji w postaci silniczka czy mechanizmu automatycznego nastawiania. Ich prosta konstrukcja przekłada się jednak na ogromną uniwersalność oraz niezawodność. Działają one stabilnie, bez względu na panujące na zewnątrz warunki. Poza tym, należą one do najtańszych z nasad kominowych, niektóre modele nie przekraczają nawet stu złotych.

Najważniejsze funkcje nasad kominowych stałych

Zwolennicy stałych nasad kominowych zazwyczaj wymieniają ich rolę w ochronie komina przed opadami atmosferycznymi. Wiele z dostępnych modeli wyposażona jest w specjalny daszek, który osłania wlot do przewodu kominowego, zapobiegając jego zatkaniu lub zanieczyszczeniu. Warto wspomnieć, że całość konstrukcji wykonana jest zazwyczaj w wysokiej jakości stali nierdzewnej, która opiera się silnie reaktywnym spalinom z kotła oraz kwaśnym deszczom czy intensywnemu promieniowaniu słonecznemu.

Nasady kominowe stałe zapewniają:

  • Poprawę wentylacji komina
  • Zabezpieczenie przewodu przed wiatrem
  • Zasłonięcie nieestetycznych elementów konstrukcji
  • Wykorzystanie energii wiatru go zwiększenia ciśnienia w przewodzie

Nie możemy jednak zapomnieć o konieczności dokładnego montażu. Dobrym pomysłem jest wynajęcie zaufanego profesjonalisty, który zadba o każdy detal – od uszczelnienia aż po prawidłowe umiejscowienie nasady.

Zalety nasad kominowych stałych

Niepodważalną zaletą nasady kominowej stałej jest ograniczenie częstotliwości wymaganego czyszczenia komina. Chociaż proces ten rzadko przeprowadza się własnoręcznie, korzystając raczej z usług kominiarzy, to można oszczędzić niemałe pieniądze jeśli tylko zadba się o stan przewodu zawczasu. Nasada kominowa stała jest jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych rozwiązań, gdyż wystarczy ją zamontować, bez późniejszego przymusu jej konserwacji. Oczywiście, pewne kontrole mogą być od czasu do czasu potrzebne, szczególnie jeśli wybraliśmy droższy egzemplarz. Nie musimy robić tego jednak samodzielnie, zazwyczaj poinformują nas o tym kominiarze, którzy zapewne dostrzegą ewentualną usterkę jako pierwsi.