Nasady kominowe samonastawne – charakterystyka

W celu jak najlepszego przystosowania komina do zmiennych, często uciążliwych warunków panujących na zewnątrz, producenci nasad kominowych prześcigają się w innowacyjnych pomysłach i ciekawych rozwiązaniach. Jeszcze kilka lat temu szczyt popularności osiągały nasady kominowe obrotowe – były one w stanie wykorzystać wiatr do poprawy ciśnienia wewnątrz przewodu kominowego, nie tylko rozwiązując problem zaburzania ciągu, ale usprawniając przy tym cały system. Niestety, akcesoria te posiadały jedną, podstawową wadę – ich działanie było całkowicie uzależnione od kierunku wiatru. Jeśli nie wiało bezpośrednio w mechanizm nasady obrotowej, ta nie funkcjonowała na optymalnym poziomie. Na szczęście, wkrótce pojawiły się projekty, które umożliwiły pozbycie się tej niedoskonałości. Nasady kominowe samonastawne są doskonałym wyborem dla tych ludzi, którym zależy na pełnej wydajności ich kominów.

Na jakiej zasadzie działają nasady kominowe samonastawne?

W swoim działaniu, nasady kominowe samonastawne bardzo przypominają swoje obrotowe odpowiedniki. Wyposażone są one w reagujący na wiatr mechanizm, który zapobiega tworzeniu się ciągu wstecznego, jednocześnie wentylując komin, przyspieszając wydalanie spalin. Podstawowa różnica leży jednak w dodatkowym elemencie ich konstrukcji, który umożliwia zmianę ich pozycji, zgodnie z kierunkiem wiatru. Nasady te montowane są na specjalnych łożyskach, dzięki którym obracają się one, reagując na ruchy mas powietrza. Mechanizm ten działa na zasadzie prostszej, niż może się na pierwszy rzut oka wydawać – jest to specjalna przegródka, która działa trochę jak żagiel, pozycjonując nasadę w pożądany sposób.

Ważne informacje o nasadach kominowych samonastawnych

Nasady kominowe samonastawne są bardzo charakterystyczne, ponieważ ich kształty znacznie różnią się od pozostałych rodzajów tych urządzeń. Wyróżniają się one dość fantazyjnymi formami, osiąganymi głównie za pośrednictwem ozdobnego żagla, mającego za zadanie wyłapywanie wiatru. Poza tym, nasady kominowe samonastawne są bardzo uniwersalne. Nie tylko możemy cieszyć się większą dowolnością przy wybieraniu ich lokacji, ale też nie musimy obawiać się o ewentualną niekompatybilność z posiadanym przez nas kotłem. Większość modeli dobrze znosi nawet długotrwały kontakt ze spalinami.

Montuje się je na przewodach:

  • Dymowych
  • Wentylacyjnych
  • Spalinowych
Aby utrzymały one pełną sprawność przez jak najdłuższy czas, zaleca się okazjonalną konserwację i czyszczenie. Do tego zadania najlepiej jest wynająć fachowca.