Nasady kominowe obrotowe – charakterystyka

Jeśli posiada się podstawową wiedzę na temat funkcjonowania systemów kominowych, to zapewne wie się o negatywnym wpływie silnego wiatru na ich ciąg. Większość przewodów działa na zasadzie grawitacji, wykorzystując naturalne właściwości rozgrzanego gazu, aby wyrzucić produkty spalin poza wnętrze budynku. Gwałtowny zryw mas powietrza może doprowadzić do zaburzenia wentylacji komina, co wiąże się z ograniczeniem jego wydajności. Aby temu zapobiec, stosuje się nasady kominowe, które nie tylko osłaniają końcówkę przewodu przed wichrem oraz opadami atmosferycznymi, ale także wykorzystują wiatr do wzmocnienia ciśnienia wewnątrz układu.

Czym są nasady kominowe obrotowe?

Nasady kominowe obrotowe to akcesoria montowane na sam szczyt komina, w większości przypadków składające się ze stalowej blachy. Ich misterna konstrukcja ma za zadanie usprawnienie wentylacji komina. Sprzęt ten posiada specjalny mechanizm obrotowy, przez który przepływa wiatr, przyczyniając się następnie do zwiększenia panującego wewnątrz przewodu podciśnienia. System ten jednocześnie zapobiega powstawaniu ciągu wstecznego, który może doprowadzić do zatkania komina, uwalniając niebezpieczne tlenki węgla prosto do naszego mieszkania. Niestety, pomimo wszystkich swoich zalet, nasady kominowe obrotowe posiadają też pewne ograniczenia. Przed ich montażem należy dokładnie zastanowić się nad prawidłową lokacją. Decyzję tę najlepiej podejmować już na etapie budowania komina, gdyż kierunek wiatru ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tego rodzaju nasad. Aby mogły one pracować z pełną wydajnością, muszą być stale wystawione na działanie wiatru, w przeciwnym wypadku ich potencjał marnuje się. Kolejną kwestią jest ich zmniejszona funkcjonalność w konkretne pory roku, podczas których intensywne wichry to rzadkość.

Reasumując, nasady kominowe obrotowe warto stosować, gdy:

  • Mieszkamy w okolicy o intensywnych zrywach wiatru
  • Chcemy polepszyć ciąg kominowy
  • Nasz przewód kominowy wymaga dodatkowego zabezpieczenia

Co warto wiedzieć o nasadach kominowych obrotowych?

Chociaż nasady kominowe obrotowe nie są bardzo dużym wydatkiem, to więcej uwagi należy poświęcić na ich prawidłowy montaż. Koniecznie trzeba zadbać o ich dokładne uszczelnienie, a wybrany model musi być kompatybilny z używanym przez nas kotłem. Niskiej jakości stal może się nie nadawać do pracy przy spalinach z paliw stałych, które są silnie reaktywne i mogą doprowadzić do korozji. Najlepiej jest zdecydować się na dobrą gatunkowo stal nierdzewną, dodatkowo wyposażoną w kilkuletnią gwarancję.