Narty: wypożyczyć czy kupić? Która opcja bardziej się opłaca?

Narty: wypożyczyć czy kupić? Która opcja bardziej się opłaca?

Narty – wypożyczyć czy kupić? Posiadać własne, czy za każdym razem pożyczać? Z pewnością w niejednej rodzinie dyskusje na ten były gorące i dynamiczne. Specjaliści w temacie zwykle są zgodni: początkujący powinni wypożyczać narty a narciarze mocno zaawansowani powinni rozważyć ich zakup. Niemniej każda z tych decyzji zależy od wielu czynników. 

Narty – czy naprawdę je lubimy?

Początkujący narciarze, szczególnie wtedy, gdy uczą się jeździć pod pewną presją, np; małżonka czy otoczenia być może nigdy tak naprawdę nie polubią tego sportu. Dlatego najkorzystniej przez kilka pierwszych wypadów na narty korzystać z wypożyczonego sprzętu, by po nabraniu doświadczenia, a przede wszystkim pewności, że ten sport może stać się ulubionym, warto pokusić się o zakup własnych.

Narty – jak często na nich jeździmy?

Ogromna grupa narciarzy amatorów wyjeżdża na narty systematycznie, przez wiele lat, ale wyłącznie raz w roku. Korzystając z jednego tygodnia urlopu, czasem jest to 10 dni, rodzina pakuje się do samochodu i jedzie na południe kraju, albo dalej do Austrii, Włoch czy Francji. Rutyna tego wyjazdu powoduje, że każdy z uczestników co roku robi postępy, jeździ coraz lepiej i za każdym razem wraca szczęśliwszy. Po powrocie, cały narciarski zestaw odkłada się głęboko w głąb garderoby czy do pawlaczy. Przydadzą się w kolejnym roku.

Taka rutyna wynika z wielu okoliczności: możliwości urlopowych, finansowych czy szkolnych. I nic tego latami nie zmienia. Zakup nart dla tej grupy narciarzy jest już bardziej przydatny acz cały czas mocno do zastanowienia. Dużo czasu upłynie zanim koszt zakupu wyrówna koszty wypożyczenia. To kolejny przyczynek do chwili namysłu.

Narty a tanie linie lotnicze

W kwestię zakupu czy wypożyczania nart paradoksalnie włączyły się tanie linie lotnicze, które oferują dobre połączenia lotnicze z lotniskami skąd funkcjonują świetne połączenia – wahadła do miejscowości narciarskich. Narty jako ponad gabarytowy bagaż utrudniają podróżowanie samolotem, dlatego korzystniej jest wypożyczyć je w miejscowości docelowej.

Zakup nart dla zaawansowanych

Według opinii niektórych specjalistów, osoby, które spędzają na nartach więcej niż 14 dni w roku mogą myśleć już o zakupie własnych nart. Szczególnie wtedy, gdy zlokalizowali już swoje ulubione miejsca do jeżdżenia, a jeszcze lepiej gdy poza głównym swoim wyjazdem narciarskim korzystają z górek i stoków, nawet niewielkich, położonych blisko miejsca zamieszkania. Jednak przed zakupem warto przemyśleć możliwości ich przechowywania i transportu w odległe miejscowości narciarskie.