Który piec Harvia wybrać? Elektryczny czy opalany drewnem?

Który piec Harvia wybrać? Elektryczny czy opalany drewnem?

Firma Harvia – piece do saun

Firma Harvia, z ponad sześćdziesięcioletnim doświadczeniem w branży, uważana jest za twórcę nowoczesnej sauny fińskiej. Ta rodzinna firma zatrudnia obecnie około 300 osób, a każda z nich dba o jakość produkowanych piecy, nie zapominając o poszanowaniu fińskich tradycji. Piece Harvia eksportowane są do 65 krajów na świecie, stąd możemy mieć pewność, że wybór tej firmy to dobry wybór.

Niezbędnym wyposażeniem sauny jest właśnie wspomniany piec, który ogrzewa powietrze wewnątrz pomieszczenia. Harvia oferuje piece elektryczne oraz opalane drewnem. Od czego więc winien zależeć nasz wybór?

Przede wszystkim od rodzaju materiału, z którego wykonane są ściany i sufit sauny. Jeśli znajdują się na nich nieizolowane elementy, np. kamień, szkło potrzeba będzie zainstalować piec o większej mocy. Kolejny ważny czynnik to objętość sauny. Każdy nieizolowany metr kwadratowy podnosi objętość o 1.2 m3. Odpowiednia izolacja jest właściwie kluczem –  kiedy ściany sauny wykonane są z nieizolowanych drewnianych bali, faktyczną objętość pomieszczenia należy pomnożyć aż przez 1.5! Ponadto ważna jest sprawna wentylacja, która uprzyjemni nam przebywanie w saunie.

Piec elektryczny

Jego zaletą jest łatwa obsługa. Kilka przycisków, dostosowanie temperatury i gotowe – nic prostszego! Dodatkowo piece te nie wymagają czyszczenia. Jak sama nazwa wskazuje, działają one na prąd, stąd brak konieczności zakupu i przechowywania dodatkowego opału. Z drugiej strony, koszty użytkowania takiego pieca mogą być wysokie – zależne od stawek za prąd, którego jednak będziemy potrzebować sporo do korzystania z naszego pieca.

Piec opalany drewnem

Największą jego zaleta jest unikatowa atmosfera, jaką wytworzy on w saunie. Tradycyjne piece opalane były właśnie drewnem, więc dzięki nim będziemy mogli zbliżyć się do natury. Eksploatacja takiego pieca jest tańsza niż w przypadku pieca elektrycznego. Szeroki wybór modeli i osłon pomoże nieco urozmaicić wygląd naszej sauny. Na niekorzyść wyboru takiego pieca może przemawiać konieczność jego czyszczenia oraz składowania opału. Ponadto jego użytkowanie będzie wymagało więcej wysiłku, niż przy piecu elektrycznym, chociaż niektórzy cenią właśnie całą tą ceremonię.

Podsumowując…

By dokonać idealnego wyboru pieca do sauny Harvia należy przyjrzeć się samemu pomieszczeniu. Dokładna izolacja, odpowiedni dobór materiałów, z których wykonane będą ściany i sufit oraz sprawna wentylacja to najważniejsze czynniki mające wpływ na wybór pieca o określonej mocy. Następnie musimy określić własne preferencje odnośnie użytkowania pieca – kosztów oraz wysiłku, jakie chcemy zainwestować.