Pożyczki bankowe i pozabankowe, udzielane przez instytucje finansowe to oferty, które nierzadko ratują nas w trudnej sytuacji finansowej lub pozwalają zrealizować plany, marzenia, inwestycje. Coraz częściej mamy jednak do czynienia z pętlą kredytową, w którą wpada dłużnik, który posiada zbyt dużą ilość obciążeń w postaci miesięcznych rat. Zeszłoroczne dane informują, iż Polacy zadłużeni są na kwotę około 40 mld. zł. Najwięcej osób, które korzystają z ofert kredytowych, zamieszkuje województwa mazowieckie i śląskie. Czy istnieje wyjście z trudnej sytuacji kredytowej, która paradoksalnie poprzez decyzję o skorzystaniu z oferty pożyczki, nie pomogła rozwiązać kłopotów finansowych, a jedynie pogłębiła tarapaty? Symptomy trudności ze spłatą rat zaciągniętych zobowiązań, mogą być widoczne już zanim pojawią się prawdziwe trudności. Kiedy zauważasz, że wysokość zobowiązań przewyższa Twoje możliwości, a ilość rat jest trudna do zrealizowania, warto zainteresować się ofertą kredytów konsolidacyjnych, oferowanych przez banki.
Na jakiej zasadzie działają kredyty konsolidacyjne?
Kredyt konsolidacyjny jest to oferta pożyczki, która po przedstawieniu odpowiednich zaświadczeń, przyznawana jest w postaci połączenia dotychczasowych zobowiązań kredytowych w jedna ratę o uśrednionym oprocentowaniu oraz bardziej rozległym okresie spłaty. Dzięki rozłożeniu w czasie spłaty pożyczkobiorca odczuwa ulgę, związaną z niższymi, comiesięcznymi opłatami, jednak spłata odbywać się będzie w dłuższym okresie. Plusem kredytu konsolidacyjnego w baku będzie z pewnością spojenie zobowiązań w jedną ratę, którą opłacać należy na jeden numer rachunku. Znaczne ułatwienie i oszczędność czasu. Aby starać się o otrzymanie kredytu konsolidacyjnego w banku, trzeba posiadać pozytywną ocenę scoringową w BIK oraz udokumentowanie stałych dochodów, najlepiej z umowy o pracę na czas nieokreślony.
Czy zadłużeni z komornikiem mają szansę na kredyt konsolidacyjny?
Jeżeli z uwagi na pogłębienie zadłużenia i wynikłe z niego problemy z egzekucją komorniczą nie masz szans na pożyczkę konsolidacyjną w banku. jedynym rozwiązaniem będzie skorzystanie z ofert instytucji pozabankowych, które oferują kredyty konsolidacyjne dla osób z komornikiem. Decyzja kredytowa nie wiąże się ze sprawdzaniem bazy BIK, a zadłużony nie potrzebuje najczęściej poręczycieli oraz dodatkowych zabezpieczeń w postaci np. hipoteki. Okres spłaty takiego kredytu jest bardzo rozległy, a oprocentowanie wysokie. Instytucja, aby pomóc w rozwiązaniu kłopotów finansowych, będzie z pewnością wymagała zaświadczenia o dochodach.