Kominy systemowe: jaki system kominowy wybrać do domu?

Komin jest bez wątpienia potrzebny w każdym domu. Jego rola jest nieoceniona, dlatego decydując się na budowę domu, trzeba podjąć również decyzję o wyborze najlepszego rozwiązania. Od kilku lat producenci oferują nam bardzo nowoczesne rozwiązanie w postaci kominów systemowych. Jest to bez wątpienia rewolucja, ponieważ takie systemy są znacznie bardziej bezpieczne, ekologiczne i ekonomiczne od tradycyjnych kominów. Te wybierane są przez klientów coraz rzadziej, ponieważ systemy kominowe to inwestycja na całe życie.

Każdy, kto decyduje się na budowę domu, stanie w końcu przed dylematem, jaki komin wybrać – tradycyjny, czy może nowoczesny system kominowy. Jaka jest konkretnie przewaga systemów kominowych nad zwykłymi kominami? Jak wygląda taka inwestycja pod względem ekonomicznym i na co należy zwrócić uwagę decydując się na wybór takiego systemu? Producenci oferują przecież wiele różnych funkcjonalności. Postaramy się rozwiać Państwa wątpliwości i odpowiedzieć na powyższe pytania.

Dopasowanie do indywidualnych potrzeb mieszkańców

Decydując się na system kominowy, możemy wybrać taki, który będzie adekwatny do naszych potrzeb i idealnie spełni swoje zadanie. Istnieje bowiem możliwość wyboru różnych parametrów systemu:

  • składu oraz temperatury spalin,
  • rodzaju urządzenia, do którego jest on podłączany,
  • przekładu,
  • wysokości komina,
  • punktu podłączenia paleniska.

Wybierając nowoczesny system kominowy można mieć pewność, że jest to system posiadający wszelkie certyfikaty, gwarancję, jak również spełniający bardzo surowe normy budowlane.

Kwestia bezpieczeństwa

Każdy chce się czuć we własnym domu przede wszystkim bezpiecznie. Nowoczesne kominy systemowe muszą być w pełni odporne na pożar sadzy i kwasy, które występują w spalinach. Najwyższą jakość komponentów, z których wykonane są systemy oraz pełne bezpieczeństwo użytkownika potwierdzają atesty, które urządzenia posiadają. Kominy systemowe posiadające europejski znak jakości CE dają pełną gwarancję bezpieczeństwa użytkownikowi. Jedynym warunkiem, jest oczywiście korzystanie z systemu kominowego zgodnie z instrukcją producenta i jego zaleceniami.

Nowoczesny design i styl

Warto wziąć pod uwagę to, że nowoczesne systemy kominowe dają właścicielowi sporą dowolność w zakresie doboru sposobu ich wykończenia. Nawet osoby bardzo wymagające odnośnie stylistyki, znajdą rozwiązanie optymalne dla siebie. Również montaż systemu jest prosty i intuicyjny, co daje mu sporą przewagę nad tradycyjnym kominem.

Aspekty ekologiczne

Nowoczesne systemy kominowe konstruuje się jedynie z naturalnych materiałów, takich jak kruszywa, glina, kamienna wełna mineralna. Są to urządzenia przyjazne środowisku, a jeżeli w odpowiedni sposób się z nich korzysta, można również zaoszczędzić sporo na paliwie. Warto wybierać takie systemy kominowe, które są ekologiczne, ponieważ posiadają one dożywotnią gwarancję, a więc można mieć pewność, że będzie to system ekonomiczny przez wiele kolejnych lat.