Jakie wymagania sanitarne musi spełniać salon kosmetyczny?

Jakie wymagania sanitarne musi spełniać salon kosmetyczny?

W czasach obecnych wielu z nas dba o swój wygląd i robi wiele, by ten był nienaganny. Coraz więcej osób udaje się w tym celu do salonów kosmetycznych. Tam mogą skorzystać z wielu różnych zabiegów, których celem jest poprawienie naszej estetyki oraz naszego samopoczucia. Popularność salonów kosmetycznych rośnie z każdym rokiem. Musimy jednak pamiętać, że właściciel danego lokalu ma obowiązek trzymać się określonych zaleceń. Te są ustanowione przez prawo. Mowa o warunkach sanitarno-technicznych oraz sanitarno-porządkowych. Salony kosmetyczne muszą zatem być miejscem bezpiecznym oraz takim, w którym świadczenie usług higienicznych oraz pielęgnacyjnych będzie możliwe.

Kiedy chcemy otworzyć własny salon kosmetyczny, to musimy wiedzieć, że bez odbioru sanepidu ten cel nie jest możliwy do zrealizowania. Musimy więc spełnić niezbędne i określone w prawie warunki, byśmy mogli zacząć zarabiać.

Państwowa Inspekcja Sanitarna – Gdzie musimy złożyć wniosek?

Salony kosmetyczne wymagają pewnego nadzoru. Ów nadzór nad obiektami prowadzi Państwowa Inspekcja Sanitarna. Natomiast jeśli chodzi o nadzór bieżący oraz interwencyjny, to już leży w gestii obowiązków powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Samo spełnienie tych wszystkich wymagań sanepidu budzi często niezadowolenie oraz wprawia w zakłopotanie wielu przedsiębiorców. Jednak w rzeczywistości nie musimy się niczego obawiać, gdyż procedury te są tak naprawdę przystępne i niezwykle proste do spełnienia. Najpierw musimy złożyć wniosek zgłoszeniowy w placówce Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Kiedy mamy zapowiedzianą kontrolę sanepidu, to dostaniemy wcześniej stosowne pismo o zbliżającej się inspekcji.

Do czego służy autoklaw?

Jest to określenie sterylizatora. Jest to urządzenie, które jest hermetycznie zamykanym pojemnikiem z opcją podgrzewania. Autoklaw kosmetyczny znajduje swoje zastosowanie między innymi w salonach piękności. Jeśli chodzi o gabinety kosmetyczne, to tam wykonuje się stylizację paznokci, rzęs i brwi oraz wiele innych specjalistycznych zabiegów. W tym celu używa się różnych metalowych przyrządów. Zatem po każdym użyciu musimy je dezynfekować.

Co powinniśmy wiedzieć o autoklawie medycznym?

Autoklaw medyczny, zwany także maszyną do sterylizacji, jest niezbędnym urządzeniem w gabinetach lekarskich, stomatologicznych, weterynaryjnych, zabiegowych oraz – co może wielu zdziwić – studiach tatuażu. Może on służyć jako sterylizator do narzędzi manicure, to jednak jeśli chodzi o narzędzia stosowane w placówkach medycznych, jest on po prostu konieczny.