Białe szaleństwo staje się coraz popularniejszym sportem wśród naszych rodaków – ze statystyk wynika, że na tego rodzaju aktywność fizyczną decyduje się nawet co trzeci Polak, a grupa ta każdego roku przyrasta. Ponieważ jednak jest to zabawa ryzykowna, ubezpieczenie na narty staje się w zasadzie obowiązkowe. Ma je w swojej ofercie wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Podpowiadamy zatem, co powinna zawierać taka polisa i na jaką się zdecydować.
1. Co powinno zawierać ubezpieczenie narciarskie?
2. Alternatywy: EKUZ i ubezpieczenie turystyczne
3. Ile kosztuje ubezpieczenie na narty?
Ubezpieczenie na narty różni się od standardowego ubezpieczenia turystycznego w kilku istotnych punktach. Zakres polisy jest dopasowany do specyfiki wyjazdu mającego na celu uprawianie sportów zimowych i gwarantuje nieco szerszą, bardziej kompleksową ochronę.
Co powinno zawierać ubezpieczenie narciarskie?
Każde ubezpieczenie – ubezpieczenie na narty nie stanowi w tym przypadku wyjątku – powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb ubezpieczonego. Oznacza to, że w polisie znaleźć się może wiele rozszerzeń przydatnych w konkretnych sytuacjach. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż osoby uprawiające sporty wysokiego ryzyka powinny zabezpieczyć się na nieco inne okoliczności niż te zajmujące się typową jazdą na stoku.
Niewątpliwie jednak istnieją punkty, które powinny znaleźć się w każdej umowie o ubezpieczenie narciarskie. Są to:
- ubezpieczenie kosztów leczenia – obejmujące swoim zakresem między innymi koszty pobytu w szpitalu, transportu medycznego, wizyt u specjalisty czy wykupienia leków,
- koszty ratownictwa – poza granicami Polski ratownictwo górskie często jest odpłatne i kosztowne,
- pakiet assistance – umożliwia wsparcie ubezpieczonego i jego bliskich w wielu różnych aspektach, między innymi poprzez pomoc informacyjną, nocleg, opiekę nad dziećmi poszkodowanego czy wcześniejszy powrót do kraju,
- ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków – dzięki któremu można otrzymać odszkodowanie za poniesione szkody osobowe, na przykład trwały uszczerbek na zdrowiu,
- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – sprawdzi się, gdy ubezpieczony spowoduje wypadek, w wyniku którego ucierpią osoby trzecie,
- ubezpieczenie obejmujące bagaż i sprzęt sportowy – pozwoli na uzyskanie odszkodowania w przypadku zniszczenia lub kradzieży sprzętu i bagażu.
Polisa narciarska może zawierać także dodatkowe rozszerzenia, na przykład tzw. klauzulę alkoholową, dzięki której ubezpieczenie zadziała nawet, gdy do wypadku dojdzie pod wpływem alkoholu, oraz rozszerzenie ochrony dla uprawiających sporty ekstremalne.
Alternatywy: EKUZ i ubezpieczenie turystyczne
Sporo osób rozważających wyjazd na narty zastanawia się, czy standardowe ubezpieczenia turystyczne lub Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie wystarczy na pokrycie kosztów leczenia. Wyżej pojawiła się już wzmianka, że polisa turystyczna z pewnością nie wystarczy. Okazuje się, że karta EKUZ także nie.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obejmuje między innymi kosztów prywatnej opieki. To o tyle ważne, że w popularnych zimowych kurortach często trudno o dostęp do publicznej służby zdrowia. Przy karcie EKUZ nie można liczyć także na pokrycie kosztów transportu karetką oraz na opłacenie wydatków związanych z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczych i ratowniczych. Trzeba mieć świadomość, że sumy płacone za takie świadczenia są naprawdę wysokie.
Ile kosztuje ubezpieczenie na narty?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż cena jest uzależniona od dodatków, rozszerzeń, sum ubezpieczeń. Z reguły jednak koszt ubezpieczenia narciarskiego na tygodniowy wyjazd nie przekracza 100 złotych.