Jakie pozwolenia są potrzebne na montaż klimatyzacji w bloku?

Jakie pozwolenia są potrzebne na montaż klimatyzacji w bloku?

Montaż klimatyzacji w bloku to w ostatnich latach niemalże konieczność. Zmiany klimatyczne dotykają nas coraz bardziej, a upały stają się coraz bardziej uciążliwe. Czego potrzebujemy do tej inwestycji? Czy wymagane są specjalne pozwolenia? Jaki jest koszt jej zamontowania?

Jakich pozwoleń potrzebujesz?

Mieszkanie w bloku łączy się z pewnymi zaletami, ale niestety również z wieloma wadami. Jeśli jesteś mieszkańcem tego typu budynku i chcesz dokonać montażu klimatyzatora to musisz uzyskać pozwolenie od wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Istotną kwestią jest również to gdzie zamierzasz umieścić swoją instalację. Jeśli chcesz, żeby znajdowała się ona na balkonie, który przynależy do twojego mieszkania, to nie powinno być większych problemów z uzyskaniem takowego pozwolenia. Sytuacja komplikuje się wtedy, kiedy klimatyzator ma znajdować się na dachu lub na elewacji budynku. Wtedy możemy nie uzyskać zgody, jednak lepiej przeczytaj regulamin twojej wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Wtedy sytuacja powinna być dla ciebie bardziej klarowna, bowiem każde instytucje tego typu wprowadzają swoje własne regulacje. W każdym wypadku musisz napisać pisemny wniosek o zgodę na montaż instalacji.

Pamiętaj o innych przepisach

Jeśli myślałeś, że uzyskanie zgody od wspólnoty okaże się wystarczające, to niestety możesz się rozczarować. Niektórzy zarządcy budynku wymagają również zgód architekta i najbliższych sąsiadów. Utrzymuj dobre relacje z innymi lokatorami bloku, w wielu sytuacjach życiowych mogą się one okazać niezbędne. Pamiętaj o tym, żeby wyjaśnić im dokładnie szczegóły związane z klimatyzatorem – jak głośne będzie twoje urządzenie oraz w jaki konkretnie sposób będzie pracować.

Jeśli dopełnisz już wszystkich formalności administracyjnych wtedy możesz zastanawiać się nad wyborem konkretnego klimatyzatora. Jeśli jesteś posiadaczem balkonu to możesz odetchnąć z ulgą. Reguła jest prosta kupno i montaż klimatyzatora, który będzie znajdował się na balkonie jest o wiele tańsze niż w przypadku montażu na elewacji budynku. Ceny takiej klimatyzacji w wariancie podstawowym wynoszą plus/minus 3500 złotych. Inne warianty są odpowiednio droższe, wszystko zależy od producenta.

Podsumowując – zakup klimatyzacji jest dość sporym, ale co istotne – nieodzownym wydatkiem. Klimatolodzy alarmują, że pod koniec stulecia średnia temperatura na ziemi będzie wynosiła nawet 3oC więcej niż obecnie. Życie w bloku, w takim upale będzie niemalże niemożliwe bez posiadania dobrej oraz sprawnie działającej klimatyzacji.

Dowiedz się Więcej