Narty

Jakie narty kupić dla średnio zaawansowanego narciarza?

Początek zimy wiąże się zawsze z remanentem sprzętu narciarskiego i powinien wiązać się z jego renowacją i serwisem. Sprawdzamy wszystkie składowe, akcesoria niezbędne do komfortowego szusowania. Oczywiście najważniejsze i jednocześnie najbardziej newralgiczne są buty, narty i wiązania. 

Co najmniej raz w roku, czasem raz na dwa lata zastanawiamy się nad zakupem nowej pary nart. Obserwując na stokach narciarzy, którzy pokonują czarne trasy tak, że aż nam dech zapiera, zastanawiamy się często, czy ta ich nadzwyczajna jazda nie zależy przypadkiem od nart, czy gdybyśmy my założyli na nogi nowe, lepsze, nowocześniejsze deski, to może też byśmy tak wyglądali na zjeździe? Tworzy się pokusa zamieniona w konieczność i poszukiwanie nart na miarę naszego talentu.

Szukając w sklepach narciarskich nowych nart, już naszych kolejnych, musimy uczciwie przed samym sobą nazwać nasze umiejętności narciarskie. Idąc do sklepu sportowego, możemy sprzedawcy powiedzieć wszystko, nawet to, że codziennie rano pokonujemy przed śniadaniem trasy fisowskie. Ale czy to prawda?

Narty elastyczne vs Narty sztywne

Podstawowy dylemat, jaki musi rozwiązać średnio zaawansowany narciarz, to wybór pomiędzy nartami elastycznymi a sztywnymi. Narty elastyczne i miękkie, dzięki temu, że poddają się nam i wyginają  podczas skrętów tak jak sobie tego życzymy, wydają się być lepszym wyborem, jednak jeżeli jesteśmy absolutnie pewni naszych umiejętności to musimy pamiętać, że miękkie narty nie są w stanie oddać nam tyle energii ile oczekujemy.

Natomiast narty sztywne, jeżeli nie są dobrze dobrane do ciężaru narciarza, jego umiejętności technicznych czy po prostu do siły fizycznej jaką dysponuje narciarz, nie będzie on w stanie ich skontrolować. Im nasze narty są sztywniejsze, tym więcej siły potrzebujemy aby ich środkową część docisnąć do śniegu. Jeżeli z różnych przyczyn narciarz nie potrafi lub nie jest w stanie tego dokonać, środkowa część narty pozostaje nad śniegiem, tym samym tracimy nad nimi pełnię kontroli.

Zróżnicowana szerokość nart jest również istotna jak ich stopień sztywności

Równie istotne jak stopień sztywności nart jest ich zróżnicowana szerokość. Im nasze narty są węższe w dziobie, tym musimy włożyć więcej pracy i siły, aby nasze narty słuchały nas przy skrętach. Podobnie tyły nart. Im są one szersze w tylnej części tym łatwiej jest perfekcyjnie wykończyć skręt, co ma istotne znaczenie przy jeździe na krawędziach. Jednak również w tym przypadku narciarz potrzebuje dużo siły i wysokich umiejętności, aby płynnie przechodzić od skrętu w kolejny skręt.

Wszystkie te cechy występują w nartach krótkich, to znaczy szerokość przedniej i tylnej części narty jest większa niż środkowej. Największe różnice szerokości występują w nartach slalomowych, prowadzonych krótkim skrętem. Takie narty nie powinny być dłuższe niż 155 cm.

Jeżeli środkowa część nart jest szersza, będą one stabilniejsze podczas skrętów i jazdy podstawowej, jednak ta właśnie szerokość powoduje, że musimy włożyć więcej siły w przechodzeniu z krawędzi na krawędź. 

Dokładnie tymi parametrami mierzy się szybkość nart. Narty szybkie to takie, które szybciej i łatwiej przechodzą z krawędzi na krawędź.