Jaki plecak będzie najlepszy podczas wyjazdu na ferie zimowe w góry?

Jaki plecak będzie najlepszy podczas wyjazdu na ferie zimowe w góry?

Sezon zimowy to czas ferii a tym samym wyjazdów i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wiele osób na zimowe wyjazdy wybiera góry, jednak by korzystać tam w pełni z aktywnego wypoczynku należy odpowiednio się przygotować. Ważnym elementem wyposażenia jest wybór odpowiedniego plecaka który sprosta ciężkim warunkom zimowych górskich wypraw. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Jak duży plecak jest potrzebny?

Przy poszukiwaniach idealnego plecaka na zimowy wyjazd w góry, warto zastanowić się jakie są nasze wymagania co do jego wielkości. Na jednodniowe wyprawy wystarczający będzie plecak o pojemności 20l-30l, w którym bez problemu zmieści się termos, posiłek, zapasowa para rękawiczek, a także osobiste drobiazgi. Nie jest jednak ważna sama pojemność plecaka. Przed kupnem warto zwrócić uwagę na organizację przestrzeni, ilość komór i kieszonek a także sposób otwierania plecaka. Warto wybrać model który posiadał będzie kilka kieszeni do których możliwy będzie dostęp bez otwierania głównej komory: ułatwi to dostęp do dokumentów czy lekarstw. Niektóre plecaki wyposażone są także w kieszonki termiczne, które będą doskonałym rozwiązaniem na przechowywanie kubka termicznego bądź termosu z rozgrzewającym napojem. Warto zwrócić uwagę, czy suwaki służące do zapinania kieszeni wyposażone są w patki, czyli przeciwdeszczowe osłonki.

Plecak do zadań specjalnych

Plecak odpowiedni dla zimowych warunków powinien przede wszystkim być wykonany z wodoodpornego materiału który ochroni jego zawartość przed opadami śniegu. Tańszym rozwiązaniem są plecaki wykonane z nylonu wyposażone w pokrowce przeciwdeszczowe, tzw. Raincover które w ramach potrzeby nakłada się na plecak. Należy także zwrócić uwagę na spód plecaka, który dla trudnych, zimowych, górskich warunków powinien być odpowiednio wzmocniony.

Aby w pełni cieszyć się górskimi wędrówkami, plecak powinien przede wszystkim cechować się dużą wygodą w noszeniu. Optymalne rozłożenie ciężaru poprzez odpowiednio dostosowany system nośny to podstawa dla komfortowego noszenia plecaka przez wiele godzin. Warto więc wybrać model który posiadał będzie dodatkowe pasy zapinane w okolicach bioder oraz pas piersiowy które odciążają plecy nawet w 70 procentach. Plecak przed zakupem, tak jak dobre buty, warto przymierzyć. Dopasowanie jego kształtu do sylwetki osoby noszącej jest bowiem najważniejszym dla wygody aspektem.

Elementem o którym nie można zapomnieć podczas górskich wędrówek, szczególnie w okresie zimowym, jest bezpieczeństwo. Z tego względu warto wybrać plecak w jaskrawym kolorze który będzie w śniegu dobrze widoczny dla służb ratunkowych.

Najlepsze plecaki nadające się na górskie wyprawy znajdziesz na stronie: https://www.brytyjka.pl/plecaki-turystyczne-cat-28.html