Niejeden kierowca choć raz był uczestnikiem kolizji drogowej. Niestety, ale jazda samochodem zawsze wiąże się z ryzykiem stłuczki, kolizji czy wypadku. Na szczęście w przypadku wystąpienia któregoś z tych zdarzeń drogowych kierowcy chronieni są poprzez polisę OC. Poszkodowany kierowca zawsze w takim przypadku występuje do firmy ubezpieczeniowej sprawcy w celu wypłaty odszkodowania. Dobrze, jeśli ubezpieczyciel od razu przyznaje rację wnioskodawcy i wypłaca oczekiwane odszkodowanie. Bywa jednak tak, że przed decyzją o odszkodowaniu firma ubezpieczeniowa korzysta z usług rzeczoznawcy samochodowego. Co ważne, z takiej usługi skorzystać może każdy kierowca, np. jeśli uważa, że ubezpieczyciel zaniżył wartość odszkodowania.
Rola rzeczoznawcy samochodowego
Rzeczoznawca samochodowy najczęściej zajmuje się wycenami szkód komunikacyjnych na zlecenie firm ubezpieczeniowych. Warto jednak wiedzieć, że z usług rzeczoznawcy samochodowego skorzystać może każdy. Wspomniano już sytuację, w której ubezpieczyciel zaniża wartość odszkodowania. Niestety takie sytuacje nie są rzadkością. Poszkodowany kierowca, który nie zgadza się z wysokością odszkodowania zaproponowaną przez firmę ubezpieczeniową, może skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego i zlecić wykonanie niezależnej wyceny szkody. W celu wykonania wyceny, rzeczoznawca nie tylko ocenia uszkodzenia, ale również odtworzyć musi przebieg zdarzenia drogowego. Wycena szkód komunikacyjnych to nie jedyna czynność, jaką zajmuje się rzeczoznawca samochody. Często dokonuje on również oceny wartości samochodu. Z takiej usługi korzystają zarówno osoby chcące sprzedać auto, jak i te, które auto chcą zakupić.
Wycena szkody komunikacyjnej
Rzeczoznawca w celu wykonania wyceny szkody komunikacyjnej otrzymać musi w pierwszej kolejności wszystkie dokumenty samochodu. Właściciel auta zlecający wycenę okazać musi dowód rejestracyjny, polisę OC oraz prawo jazdy. Bardzo pomoce przy wycenie szkody będą zdjęcia. Dlatego warto zawsze takie zdjęcia wykonać zaraz po zdarzeniu drogowym. Rzeczoznawca musi być także zawsze dokładnie i obiektywnie poinformowany o przebiegu zdarzenia drogowego. Poszkodowany kierowca precyzyjnie wskazać powinien wszystkie uszkodzenia, które powstały w wyniku kolizji lub wypadku. Zdarza się, że mimo dokładnych informacji otrzymanych od kierowcy, rzeczoznawca samochodowy podejmuje decyzję o przeprowadzeniu oględzin w warsztacie samochodowym. Dzieje się tak wówczas, jeśli rzeczoznawca podejrzewa, że mogło dojść do dodatkowych uszkodzeń, których na pierwszy rzut oka nie widać. Po dokonaniu oględzin rzeczoznawca wszystkie szkody wpisuje do protokołu. Na koniec, biorąc pod uwagę aktualne ceny rynkowe, ocenia koszty związane z naprawą wszystkich powstałych w wyniku zdarzenia szkód.
Koszt wyceny szkody komunikacyjnej
Koszt wyceny szkody komunikacyjnej nigdy nie jest stały. Koszty te są zróżnicowane. Ich wysokość zależy głównie od konkretnej usługi, jaka rzeczoznawcy została zlecona. Średni koszy wykonania wyceny szkody komunikacyjnej waha się w granicach 400 – 500 zł. Z kolei wycena wartości samochodu to często koszt w wysokości ok. 300 zł. Rzeczoznawca samochodowy często proszony jest o ustalenie przebiegu zdarzenia drogowego. Taka czynność jest już dużo droższa. Jest to koszt, który wynosić może nawet kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania danej sprawy.
Więcej o wycenie szkody przez rzeczoznawcę samochodowego możesz dowiedzieć się ze strony firmy odszkodowawczej TB Ekspert, która posiada w swoim zespole rzeczoznawców. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.