Jaki hak do samochodu wybrać? Porady motoryzacyjne

Jaki hak do samochodu wybrać? Porady motoryzacyjne

Hak holowniczy to element wyposażenia pojazdu, który nie spędza nam snu z powiek. Taki stan rzeczy ma jednak miejsce jedynie, gdy nie doświadczamy sytuacji awaryjnych. Często dopiero wtedy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest posiadanie dobrej jakości haku holowniczego. Odholowanie samochodu, dołączenie przyczepy w celu zwiększenia ładowności czy wiele innych sytuacji – dlatego właśnie każdemu kierowcy przyda się hak. Jak jednak wybrać hak, który spełni wszystkie nasze oczekiwania? Poniżej zaprezentowane zostały wskazówki, które pozwolą nam dokonać najlepszego możliwego wyboru.

Odpowiednie dopasowania haka do modelu samochodu to podstawa

Pierwszą kwestią, nad którą powinniśmy się pochylić to wybór haka odpowiadającego naszemu pojazdowi. Na rynku dostępne są haki dedykowane konkretnym markom i to właśnie one gwarantują nam bezproblemowy montaż oraz ułatwia manewrowanie na drodze podczas jazdy, hamowania, przyspieszania czy pokonywaniu zakrętów. Choć oryginalne haki holownicze są z reguły droższe niż produkty innych producentów, to jednak tylko w taki sposób zapewnimy sobie niezawodność tego rozwiązania. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę, dobierając oryginalny hak holowniczy? Przede wszystkim marka oraz model samochodu. Nie bez znaczenia jest również napęd oraz ewentualne modyfikacje konstrukcyjne, które miały miejsce podczas użytkowania pojazdu przez nas.

O pomoc w wyborze odpowiedniego haka możecie zwrócić się do profesjonalistów z firmy Auto Zielonka. Pomogą Wam wybrać odpowiedni hak holowniczy oraz zajmą się jego prawidłowym montażem. Więcej informacji uzyskasz pod linkiem: haki do samochodu Warszawa.

Rodzaj haka holowniczego

Oprócz producenta haka, mamy również szeroki wybór spośród różnych rodzajów haków holowniczych. Główne typy to haki montowane na stałe oraz haki demontowane. Te, które pozostaną na stałe przytwierdzone do naszego pojazdu, są mocowane trwałymi śrubami. Jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich kierowców, którzy często holują inne pojazdy bądź podróżują z przyczepą. Warto jednak zwrócić uwagę na ryzyko związane z utrudnioną ekspozycją tak ważnych elementów, jak światło przeciwmgielne lub tablica rejestracyjna. W przypadku haka, który wyraźnie zakrywa jeden z tych elementów, możemy liczyć na mandat. Alternatywą jest hak demontowany, który jest prosty w montażu tylko wtedy, gdy jest on nam faktycznie potrzebny.

Pozostałe czynniki wpływające na jakość haku holowniczego

Pozostało jeszcze kilka kwestii, nad którymi powinniśmy się zastanowić, wybierając odpowiedni hak holowniczy dostosowany do naszych potrzeb. Przede wszystkim tonaż produktu. Z reguły informacja ta jest podana w charakterystyce produktu. Tonaż haku nie powinien jednak przekraczać granicznej wartości 85% ciężaru samochodu, dlatego nie warto wybierać tych o największym uciągu. Oprócz tego warto jeszcze zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany został hak holowniczy. Stal ocynkowana to dobry wybór, chociaż z pewnością kusić nas będą tańsze produkty wykonane ze zwykłej stali. Warto jednak zainwestować więcej i zapewnić sobie wytrzymałość i niezawodność haka.