Narciarz na stoku

Jaką długość nart dobrać do naszego wzrostu?

Wiele osób kupujących sprzęt narciarski, najczęściej pierwsze bądź drugie narty popełnia jeden bardzo niekorzystny błąd. Chodzi o długość nart. Zazwyczaj osoby takie wybierają narty za krótkie dla nich względem ich wzrostu i zaawansowania doświadczenia jazdy na nartach. Wybierając narty krótkie kierują się tym, że wydaje im się że będzie im łatwiej. Bardzo dużo osób bezpodstawnie boi się nart z szerszą talią i rozmiarowo dłuższych. Drugim błędem jest kierowanie się opiniami zasłyszanymi od znajomych bądź wyczytanymi na forach internetowych apropo tego która firma jest lepsza. Tak na prawdę nie ma najlepszej marki ponieważ jedna narta nie będzie najlepsza dla wszystkich osób. Narty sportowe, np. Atomic typu Race nie będzie dobra dla każdego. Ci którzy mają dobrą technikę oraz silne, mocne nogi będą zachwyceni podczas gdy inni nie będą mogli w pełni wykorzystać ich możliwości.

Jak dobrać odpowiednią długość nart?

A więc jak dobrać długość nart? Krótkie narty nie są łatwiejsze ani bezpieczniejsze za to mogą być przyczyną wielu kontuzji. Długość zależy od rodzaju nart w jakie chcemy się zaopatrzyć. Przy nartach na gotowe stoki, uniwersalnych tzw. allround’owych długość zależy od wagi narciarza. Przyjmuje się, że narty krótsze są dla osób lżejszych natomiast dłuższe przypisuje się osobom cięższym. Na przykład przy wadze 80 kilogramów błędem jest inwestowanie w narty o długości poniżej 165 centymetrów. Narty które najłatwiej jest dobrać to narty slalomowe ponieważ w ich przypadku występują dwa podstawowe wymiary: dla niskich mężczyzn oraz kobiet produkowane są narty o długości 155 centymetrów, natomiast dla wyższych panów oraz wyższych kobiet jest to długość nart około 165 centymetrów. Wymiary te mogą się delikatnie różnić w zależności od jakiego producenta są narty aczkolwiek są to przybliżone wymiary i najczęściej spotykanie przy nartach slalomowych. Poza wagą znaczenie ma także stopień zaawansowania narciarza, dłuższe narty będą lepsze dla osób jeżdżących pewnie i szybko.

Narciarze-eksperci jeżdżą na nartach sięgających okolic ich czoła, a średnio-zaawansowani sięgających okolic nosa. Odnoszenie długości nart do wzrostu osoby na nich jeżdżącej ma największy sens przy założeniu typowej budowy ciała.

Warto natomiast pamiętać, że narta krótsza będzie bardziej skrętna, a dłuższa będzie bardziej stabilna. Zaawansowane osoby mogą wybrać narty dłuższe lub krótsze tak aby wykorzystać maksymalnie potencjał nart.

Kupując narty zawsze możesz poprosić o pomoc fachowców w sklepie. Ja narty kupiłem w sklepie Narciarskim z Warszawy- Contingent. Dobra, miła obsługa, atrakcyjne ceny jestem bardzo zadowolony z zakupów. Polecam!

Powody dla jakich powinieneś wybrać narty krótsze, czyli sięgające do okolic podbródka to:

  • Jesteś początkującym narciarzem lub jeździsz rekreacyjnie
  • Twoja waga jest niższa niż zalecana dla osoby Twojego wzrostu
  • Jeździsz wolniej oraz lubisz szybkie i ciasne skręty

Powody dla jakich powinieneś wybrać narty dłuższe, czyli sięgające do okolic oczu to:

  • Lubisz jazdę szybką i agresywną
  • Twoja waga jest wyższa niż zalecana dla osoby Twojego wzrostu
  • Wolisz jeździć szerokim łukiem z dużą prędkością

Ponadto przy doborze nart powinniśmy prawidłowo ocenić swoje umiejętności. Pytaniem jak i warunkiem jest także odpowiedź na pytanie “Czy chcę doskonalić moje umiejętności czy wolę jeździć rekreacyjnie po stokach?” To wszystko znacznie ułatwi nam wybór najodpowiedniejszych dla nas nart.

Zapisz