Smarowanie nart

Jak smarować narty?

Wiele osób bardzo ceni sobie wizyty na stokach narciarskich, gdzie można się wyszaleć, uspokoić i skutecznie zrelaksować. Najpierw jednak warto pomyśleć o zakupie odpowiedniej klasy nart, ale też smarów do nich, tak aby szusowanie po stokach było jeszcze przyjemniejsze oraz bezpieczniejsze. Oczywiście takie smary przydadzą się zarówno przy nartach alpejskich, ale też biegowych, więc podczas uprawiania sportów zimowych będzie korzystało się z nich na szeroką skalę. Narty należy smarować nie tylko przed wizytą na stoku narciarskim, ale też po każdej takiej wizycie, aby usunąć z nich śnieg, który może być przyczyną hamowania podczas kolejnej wizyty na stoku, wtedy też ślizg narciarski nie będzie odpowiedni.

Jak nakładać smar?

Istnieje wiele sposobów, którymi można nakładać takie smary. Jednym z nich jest metoda smarowania nart na gorąco, lecz z takiej metody korzysta się głównie wśród zawodowców, kiedy chce się osiągnąć jak najlepsze efekty smarowania. Smar rozgrzewa się wtedy przy pomocy odpowiednich sprzętów, takich jak specjalistyczna rozgrzewarka, czy też po prostu odpowiedniej jakości żelazko. Wtedy smar jest gorący, bardzo łatwo nakłada się na nartach i zapewnia im doskonały ślizg w każdych warunkach atmosferycznych. Narty smarować można również na zimno i jest to opcja polecana przeciętnym osobom, które na stoki narciarskie wyjeżdżają raz do roku, czy też raz na kilka lat. Jest to bardzo wygodna i prosta metoda, dlatego każdy powinien sobie z nią bez problemów poradzić. Smary podzielone są w takim przypadku na różne płyny oraz pasty, które nakłada się bardzo sprawnie, a narty będą dzięki nim odpowiednio poruszać się na stokach, czy też trasach biegowych, w zależności od ich konkretnego przeznaczenia. Zwykle takie smary posiadają wtedy dużą ilość fluoru, który sprawdza się zimową porą doskonale.

Rodzaje smarów

Do wyboru każdy narciarz ma oczywiście kilka rodzajów smarów, przede wszystkim smary poślizgowe. Są one doskonałym rozwiązaniem na krótką metę, ponieważ sprawdzają się idealnie wtedy, gdy chce się użyć nart na stoku narciarskim zapewniając im odpowiedni poślizg, a następnego dnia smarować narty będzie się na nowo. Alternatywą dla takiego rozwiązania są niewątpliwie smary trzymające, dzięki którym zapewnić można sobie odpowiedni ślizg na nartach nawet przy kilku użytkowaniach. Trzeba jednak dobrze znać się na takich smarach, aby dobrać właściwe na dany stok oraz do danego rodzaju nart, więc warto poradzić się w tej kwestii doświadczonego specjalisty, który będzie w stanie pomóc zainteresowanym osobom. Smary powinny mieć w sobie nie tylko dużą ilość fluoru, ale też parafiny. Smarowanie nart wśród amatorów nie jest tak ważne jak u zawodowców, gdzie liczy się to najbardziej. Dzięki dobrze posmarowanym nartom można zwiększyć swoje szanse na zdobycie medalu w jakiejś ważnej imprezie, co przydaje się zwłaszcza na podbiegach narciarskich. Narty, które będą nieodpowiednio posmarowane będą się ślizgać, a wtedy o dobrym wyniku można oczywiście zapomnieć.