Jak przechowywać narty?

Jak przechowywać narty?

Zakup sprzętu narciarskiego to bardzo duży wydatek. Decydując się na kupno podstawowego zestawu, trzeba liczyć się z kosztem w okolicach 1000 złotych. To niezaprzeczalnie dużo, dlatego każdy narciarz powinien pamiętać o konserwacji i regularnej dbałości o cały sprzęt, by ten posłużył przez wiele lat. W dzisiejszym artykule odpowiemy m.in. na pytanie, co zrobić ze sprzętem po sezonie? Jak prawidłowo przechowywać narty? Dowiedz się!

Narty powinny być oczyszczone i osuszone

Prawidłowe przechowywanie nart wbrew pozorom nie polega jedynie na odstawieniu ich w bezpieczne miejsce, aż do kolejnego sezonu (sprawdź aktualny ranking nart zjazdowych). Zanim je schowamy, to musimy o nie dokładnie zadbać. Mianowicie chodzi tutaj przede wszystkim o ich oczyszczenie. Należy pozbyć się resztek piasku, soli, błota i innych zanieczyszczeń. Jeśli o to nie zadbamy, to niestety narty będą osłabione i dużo szybciej się zepsują, a my będziemy musieli inwestować w nowy sprzęt. Zabrudzenia gromadzą się również w okolicach zapięć – aby je usunąć warto użyć do tego delikatnej szczoteczki. Dużo uwagi wymagają także krawędzie. Po wykonaniu tych wszystkich czynności należy pozostawić sprzęt do wyschnięcia.

Konserwacja nart jest niezbędna

Kolejnym bardzo ważnym etapem – zaraz po oczyszczeniu i osuszeniu nart – jest ich konserwacja. W tym celu doskonale sprawdza się miękki smar, który należy zaaplikować na zimno. Dzięki takiemu produktowi narty będą chronione przed zabrudzeniami i wieloma niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele produktów do konserwacji nart, których użycie jest bardzo łatwe. Konserwacji wymaga też wierzchnia strona nart – tutaj najlepszym wyborem może być przykładowo środek do pielęgnacji desek rozdzielczych w samochodach.

Narty w bezpiecznym miejscu

Sprzęt narciarski najbezpieczniej przechowywać w specjalnym pokrowcu. I choć nie wszyscy narciarze są przekonani do zakupu takiego futerału, to zapewniamy, że jest on bardzo przydatny i zwykle umożliwia umieszczenie jednej lub nawet dwóch par nart. Istnieją także większe pokrowce, które pozwalają na jednoczesne przechowywanie desek i butów w jednym miejscu. Dodatkowo warto podkreślić, że cena pokrowca na narty jest bardzo niska!

Wspomnieliśmy już zatem, że narty najlepiej przechowywać w futerale. Niemniej ważne jest jednak to, w jakich warunkach są trzymane. Obowiązkowo muszą znajdować się w suchym miejscu, w którym panuje pokojowa temperatura. Nie mogą być też narażone na działanie promieni słonecznych, wysoką wilgotność, czy wahania temperatur. Z tego względu przechowywanie nart w garażu może nie być dobrym pomysłem, jeśli ten nie jest klimatyzowany. Co więcej – narty muszą być przechowywane w pionie.

Jeśli będziemy przechowywać narty zgodnie z powyższymi wskazówkami, to na pewno nic złego nie stanie się ze sprzętem narciarskim do następnego sezonu. Pamiętajmy, aby poddawać narty regularnej pielęgnacji, ponieważ jedynie wtedy mamy pewność, że posłużą nam przez wiele lat!

Jak przechowywać buty narciarskie?

W przypadku zapalonych narciarzy przemoczone buty narciarskie są zmorą… Z tego względu każdy narciarz powinien dbać także o ten element sprzętu narciarskiego. Po każdym dniu na stoku buty narciarskie muszą być dokładnie wysuszone – absolutnie jednak nie suszarką, a zwyczajnie w przewiewnym miejscu. Uwagi wymaga też skorupa, którą można wyczyścić od wewnątrz. Buty narciarskie po sezonie muszą być solidnie oczyszczone i wysuszone oraz przechowywane z zapiętymi klamrami. Nie zaleca się zbyt mocnego ich zaciskania, ponieważ istnieje ryzyko odkształcenia się skorupy buta. Ponadto buty narciarskie obowiązkowo muszą być trzymane w suchym miejscu i tam, gdzie nie dochodzi światło.

Reasumując, przechowywanie nart po zimie na szczęście nie jest skomplikowane. Należy jednak koniecznie pamiętać o wyżej przedstawionych czynnościach i zakupie odpowiednich preparatów, ponieważ tylko działając w ten sposób, mamy pewność, że cały sprzęt narciarski będzie w idealnym stanie przez wiele sezonów!