Miałeś wypadek i masz problem z ubezpieczycielem? Kwota do zwrotu jest zdecydowanie za niska? Jest na to pewien sposób, o którym mogłeś nie wiedzieć. Zaniżanie kwoty z ubezpieczenia to powszechny proceder stosowany przez firmy ubezpieczające. Statystyki wskazują, że dzieje się tak w 90% przypadków. Ubezpieczalnie to potężna machina, z którą nie warto przystępować do walki na własną rękę. Możesz jednak odzyskać pieniądze w inny sposób. Wystarczy znaleźć firmę, skupującą odszkodowania. Być może będzie zainteresowana odkupieniem szkody od Ciebie.
Jak przebiega proces skupu odszkodowań?
Pierwszy krok to wykonanie kosztorysu. Tylko na takiej podstawie można starać się o sprzedanie swojego odszkodowania. Kiedy kosztorys jest już gotowy można skontaktować się z kancelarią zajmującą się skupem i przesłać im dokument. Po wnikliwej analizie biuro wylicza, jak bardzo została zaniżona kwota i ile jest w stanie odzyskać. Informacja ta jednak zostaje w kancelarii. Poszkodowany nie jest informowany o sumach. Dostaje on tylko propozycję odkupu odszkodowania za konkretną cenę. Zostaje tylko podjąć decyzję i po ewentualnej zgodzie podpisać umowę z kancelarią. Kontakt i wycena w kancelarii nie zobowiązuje do podpisania umowy. Poszkodowany może zrezygnować i zdecydować się na propozycję ubezpieczyciela lub samodzielną walkę z firmą. Należy dodać, że po podpisaniu umowy, poszkodowany nie ma już prawa ubiegać się o wyższe odszkodowanie od ubezpieczyciela. Poszkodowany może szkodę odsprzedać po maksymalnie trzech latach od powstałej szkody. Dotyczy to tylko odszkodowań komunikacyjnych i majątkowych. Nie można sprzedać prawa do odszkodowania za szkody osobowe.
Czy warto?
Jeśli kwota, którą zaproponowała kancelaria, jest dla nas satysfakcjonująca to jak najbardziej. Zaletą sprzedaży ubezpieczenia jest szybka gotówka. W praktyce wygląda to tak, że sprzedający otrzymuje ustaloną z kancelarią kwotę od razu po podpisaniu umowy. Korzystne, prawda? Ponadto pozwala to na zamknięcie sprawy w trybie natychmiastowym. Należy dodać, że cały proces jest w pełni legalny i bezpieczny. Nie zwalnia to jednak poszkodowanego z konieczności odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy w Urzędzie Skarbowym. W większości kwota zaproponowana przez biuro jest znacznie wyższa, niż kwota wyliczona przez ubezpieczyciela. Sprzedaż szkody pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy. Samotna walka z ubezpieczycielem może ciągnąć się w nieskończoność. Naraża nas to na dodatkowe koszty i stres. Należy też pamiętać, że podczas ewentualnego procesu kancelarii z ubezpieczycielem, osoba, która odsprzedała ubezpieczenie, może dostać wezwanie do sądu w charakterze świadka.
Więcej o odkupie i skupie odszkodowań przez firmy odszkodowawcze dowiesz się klikając w link.