W ostatnim czasie inwestorzy budujący swój wymarzony dom wymagają od projektantów, by ich gniazdko było jak najbardziej energooszczędne. Niezbędnym elementem energooszczędnego domu jest odpowiednio zaplanowana rekuperacja. Jest to system jednoczesnego wprowadzania i wyprowadzania powietrza z pomieszczeń, przy jak najmniejszej utracie ciepła.
Rekuperacja – na czym polega?
Podczas tego procesu ciepłe i wilgotne powietrze zostaje odbierane z pomieszczeń, przechodząc przez urządzenie zwane rekuperatorem. Specjalna budowa tego urządzenia powoduje, że przepływające przez nie ciepłe powietrze z wewnątrz budynku, oddaje swoje ciepło do płytek umieszczonych wewnątrz rekuperatora. Płytki te ogrzewają zimne powietrze wprowadzane przez rekuperator do pomieszczenia, nie mieszając się przy okazji z powietrzem wylatującym z urządzenia. Dzięki temu budynek nie wychładza się tak szybko jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Przekłada się to na mniejszą ilość energii potrzebnej do ogrzania całego obiektu. W systemie rekuperacji istotną rolę odgrywa dobre rozmieszczenie punktów wywiewnych i nawiewnych. Ciepłe oraz wilgotne powietrze najczęściej występuje w kuchniach oraz łazienkach i zazwyczaj stamtąd pobierane jest powietrze do rekuperatora. Nawiewy montuje się zaś w pomieszczeniach, w których zazwyczaj panuje nieco niższa temperatura. Dzięki temu, ściany działowe naszego domu absorbują mniej energii cieplnej potrzebnej do wyrównania temperatury między pomieszczeniami.
Jaki rekuperator wybrać?
Wybór odpowiedniego rekuperatora to bardzo ważna kwestia podczas montażu takiej instalacji. Na rynku możemy spotkać wiele modeli tych urządzeń. Różnią się one miedzy sobą przede wszystkim materiałem, z którego wykonane są płytki rekuperatora, czyli jego serce. W zależności od zapotrzebowania zbudowane są one z materiałów, które szybciej kumulują ciepło oraz szybciej je oddają, ma to wpływ na szybkość całego procesu. Wielkość rekuperatora jest ściśle powiązana z wielkością obiektu, w którym będzie instalowany. Podczas planowania instalacji rekuperacyjnej, warto zdecydować się na doświadczonego fachowca ze specjalistycznej firmy AKWIN (akwin.com.pl), który pomoże nam dobrać odpowiednie materiały i dobrze zaprojektuje cały system. Dobrze wykonana instalacja, z dobrej jakości materiałów i urządzeń, zapewni nam odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza, którym będziemy oddychać. Z drugiej strony odczujemy także różnicę w portfelu. Odpowiednio wykonana instalacja jest w stanie zatrzymać 55% więcej ciepłą od wentylacji grawitacyjnej. Przekłada się to na mniej więcej 45% niższe rachunki za ogrzewanie.