Jak dobrać zasłony do wystroju mieszkania i ile to kosztuje?

Jak dobrać zasłony do wystroju mieszkania i ile to kosztuje?

Chcąc wybrać zasłony do swojego domu lub mieszkania, musimy się najpierw zastanowić, na czym dokładnie nam zależy. Czy wybrane przez nas zasłony mają zaciemniać pomieszczenie, czy też może chcemy mieć coś, co będzie pełniło jedynie funkcję dekoracyjną. A może zależy nam na połączeniu obu tych funkcji? Podejmując decyzję o tym, jakie zasłony będziemy mieć w kuchni, salonie lub sypialni, starajmy się dobrać je do stylu, w jakim urządzona jest reszta wnętrza. Warto mieć świadomość, że w przypadku zasłon liczy się nie tylko ich wzór, ale również tkanina, z której zostały uszyte.

Spójne i harmonijne wnętrza

Dobierając zasłony, należy zdecydować się na takie, które będą współgrać z resztą aranżacji. Jest to bardzo istotne – w przeciwnym wypadku powstanie wrażenie wizualnego chaosu. Starajmy się dopasować zasłony nie tylko kolorem, ale również rodzajem tkaniny. Do wnętrz subtelnych, nie dobierajmy zasłon ciężkich i grubych, ponieważ będą one przytłaczać wnętrze. Z kolei zbyt delikatne zasłony, zginą we wnętrzu o wyrazistym, mocnym charakterze, urządzonym np. w stylu glamour. W zależności od naszych potrzeb i upodobań, wybrane przez nas zasłony mogą współgrać np. z kolorem dodatków i dekoracji, mebli lub ścian. Albo same w sobie stanowić kolorowy akcent, który przełamie monochromatyczne wnętrze. Ważne tylko, aby wybrane przez nas zasłony nie kłóciły się kolorystycznie z resztą pomieszczenia.

Gotowe lub na zamówienie

Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych modeli zasłon. Od delikatnych, zwiewnych i subtelnych, przez wzorzyste, po ciemne lub wykonane z tkanin, umożliwiających całkowite zaciemnienie wnętrza. Wybierając zasłony, warto również zwrócić uwagę na sposób ich mocowania. Ważne, aby wybrany przez nas model był kompatybilny z posiadanym przez nas karniszem. Jeśli nie uda nam się znaleźć gotowych zasłon, które będą spełniały nasze wymagania, możemy zdecydować się na uszycie ich na zamówienie. Wówczas sami będziemy decydować o ich długości, sposobie upięcia, czy też rodzaju mocowania.

Jak kształtują się ceny zasłon?

Wszystko zależy od materiału, wielkości i sposobu upięcia. Najtańsze zasłony, można znaleźć już za około 30zł, jeżeli mówimy o zasłonach gotowych. Jeśli jednak zależy nam na jakości i ciekawym wzorze, przyjdzie nam zapłacić około 150-200zł. W przypadku zasłon wykonanych z drogich, eleganckich materiałów, ceny potrafią przekroczyć nawet pół tysiąca złotych. W przypadku zasłon szytych na zamówienie, ceny zaczynają się zazwyczaj od 180-200zł.

Czytaj Więcej