Jak dobrać odpowiednie firanki do salonu z balkonem?

Jak dobrać odpowiednie firanki do salonu z balkonem?

Odpowiednio dobrane firanki mogą zwiększyć estetykę każdego wnętrza. Oryginalne tekstylia sprawiają, że okna prezentują się niezwykle stylowo, a pomieszczenie nie wydaje się zamknięte i przytłoczone. Jeszcze kilkanaście lat temu w większości polskich mieszkań wisiały podobnie wyglądające firanki. Na szczęście w ostatnich latach rynek dekoracji bardzo się rozwinął, dzięki czemu posiadamy ogromny asortyment stylowych firanek. Ale jak wybrać odpowiednie firanki?

Firanki do nowoczesnych wnętrz

Od wielu dziesięcioleci firany są najczęstszym sposobem na dekorację okien, obecnym w niemal każdym domu. Obecnie stolarka okienna jest o wiele bardziej atrakcyjna niż za dawnych lat, dlatego można ozdobić ją firankami o różnych krojach. Wiele osób całkowicie zrezygnowało z tradycyjnych firan opadających na podłogę i postawiło na rozwiązania kompaktowe. Warto przy tym zaznaczyć, że firany pełnią zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Stosując się do kilku prostych zasad można w łatwy sposób uzyskać harmonijną i dobrze prezentującą się dekorację okienną. Zanim jednak zaczniesz wybierać kolor, zastanów się, w jakim celu chcesz je kupić. Czy mają pełnić jedynie funkcję dekoracyjną? A może powinny służyć do regulacji światła w pomieszczeniu? Dobrze dobrane, nieprzezroczyste firany ochronią Cię przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, dlatego warto poświęcić chwilę na ich świadomy wybór.

Firanki na balkon – dekoracje okienne

Nowoczesne firany i zasłony pełnią przede wszystkim funkcję estetyczną, dlatego wybierając odpowiedni model zasłony, zadbaj o to, aby ich wzór idealnie komponował się z resztą pomieszczenia. Zwróć też uwagę na możliwości “wizualne” firanki – dzięki odpowiedniej aranżacji balkon i zdobione okno mogą wydawać się wyższe i szersze.

Jakie firanki wybrać na balkon?

Rynek tekstylny oferuje niezliczone palety wzorów i kolorów firan na balkon i inne otwory okienne. Nie bój się z nimi eksperymentować. Mocny kontrast koloru firan ze ścianami sprawi, że okno stanie się atrakcyjnym puntem dekoracyjnym we wnętrzu. Połączenie matowych materiałów z błyszczącymi, ciężkimi, albo lekkimi i koronkowymi może dać fantastyczny efekt dekoracyjny. Jeśli jednak zależy Ci na przyciemnionym i eleganckim designie, najlepiej wybrać odcienie zbliżone do koloru ścian balkonu. Staraj się tworzyć spójne kompozycje, ale nie obawiaj się odważnych kolorów, które zaakcentują główne punkty we wnętrzu – baw się kolorami, wzorami i formami, aby stworzyć w pełni spersonalizowane wnętrze, które zachwyci Twoich gości i pozostałych domowników.

Czy firanki w koronkę nadal są modne?

Popularne niegdyś koronkowe firanki wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób, które preferują tradycyjne aranżacje i szukają inspiracji w klasyce. Jeżeli nie chcesz stawiać na standardową biel, wybierz tekstylia w odcieniach kremowości albo szare firanki, które stworzą świetny balans z minimalistycznym wnętrzem – eksperymentuj i ciesz się unikatowym designem swoich pomieszczeń.

Fajne i ciekawe aranżacje okien za pomocą firan z krakowskiego sklepu Świat Firan i Zasłon możesz zobaczyć pod linkiem: www.swiatfiranzaslon.pl/firany/