Jak dobrać odpowiednią barierkę na schody?

Jak dobrać odpowiednią barierkę na schody?

Schody wielu z nas traktuje po macoszemu, a tak naprawdę mogą one decydować o charakterze wnętrza. Niezwykle istotny jest dobór odpowiedniej stylistyki oraz wykonania schodów wewnętrznych, a także wybrania odpowiedniej barierki. W końcu coraz częściej obserwuje się rozmieszczenie schodów już nie na osobnej klatce schodowej, a we wnętrzu salonów, w których spędzamy wiele czasu każdego dnia.

Kryteria doboru balustrady

Barierki powinny nie tylko pasować stylistyką do schodów, ale również muszą być poręczne i wyróżniać się ergonomicznym zastosowaniem. Odpowiednio dobrana barierka zapewnia bezpieczeństwo podczas użytkowania schodów, a także może stanowić główny element dekoracyjny wnętrza. Warto wybierać barierki, które mają 90 centymetrów wysokości, a jeśli są one dzielone pionowymi tralkami to wybieramy modele, w których odstęp wynosi 12 centymetrów. Ten aspekt może okazać się szczególnie ważny w domach, w których przebywają dzieci. Poręcz balustrady będzie wygodna w użytkowaniu, mając średnicę około 7 centymetrów. Parametry te decydują o wygodzie użytkowania barierki jednak wiele osób wybiera bardziej efektowne rozwiązania, które nie zawsze są do końca ergonomiczne. Możliwe jest wykonanie barierek na zamówienie, dzięki czemu będą one połączeniem efektownych rozwiązań z wygodą i bezpieczeństwem użytkowania, co wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Barierki, które wyglądają efektownie, zapewniają bezpieczeństwo i są ergonomiczne możesz kupić online u producenta balustrad z Warszawy – https://producentbalustrad.pl/balustrady-schodowe-warszawa/ .

Balustrada – materiał wykonania

W kwestii materiału wykonania barierek na schody, obowiązuje dowolność – klienci mogą zamawiać indywidualne projekty, dzięki którym wybiorą swoje wymarzone balustrady. Standardem są barierki drewniane, które pasują do rustykalnych, klasycznych wnętrz. Obecnie panuje jednak moda na indywidualizm i nowoczesne podejście do aranżacji schodów, dlatego można coraz częściej zauważyć barierki metalowe, szklane, wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu. Metal oraz drewno są materiałami plastycznymi, dlatego dają możliwość uzyskania indywidualnego charakteru barierki. We wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych sprawdzają się barierki wykonane ze szkła i tworzywa sztucznego – PCV czy poliwęglanu. Zapewniają estetyczny wygląd schodów, a przy tym są bezpieczne podczas codziennego pokonywania pięter. Warto podkreślić, że każda barierka wykonana jest z trzech elementów – słupków nośnych, poręczy i wypełnienia. Daje to możliwość dowolnego łączenia różnych materiałów, które w efekcie końcowym stworzą spójną całość. Warto zwracać uwagę również na to, że barierka może nie tylko podkreślać estetykę schodów i zapewniać bezpieczeństwo – może być również sposobem na optyczne oddzielenie schodów od reszty pomieszczenia.