Serwis nart

Jak często należy serwisować swoje narty?

Początek zimy to najwyższy czas na przygotowanie sprzętu narciarskiego do sezonu. Sprawdzamy wszystkie jego elementy, od kasku po powiązania. No i oczywiści narty. One są najważniejsze. Jeżeli pod koniec ubiegłego sezonu nie zadbaliśmy o nie wystarczająco, a tylko wstawiliśmy do schowka, czy rzuciliśmy po łóżko, czas najwyższy się im przyjrzeć i pomyśleć o wizycie w serwisie.

Podstawą naszej największej przyjemności z szusowania po śniegu są dobrze przygotowane narty. Jeżeli pojawiła się na nich rdza, czy drobne rysy, narty po prostu nie będą jeździć tak jak sobie to wyobrażamy. Nie osiągniemy odpowiednich prędkości, a i manewrowanie nimi na stoku będzie trudniejsze. 

Serwis nart

Tak jak każdy sprzęt sportowy, szczególnie sezonowy, czyli rower, narty, rolki, kajaki etc. przed otwarciem nowego sezonu należy sprawdzić  je w serwisie, naoliwić, oczyścić, naostrzyć, nasmarować, jednym słowem przygotować do długiego sezonu. Profesjonalne przygotowanie sprzętu sportowego daje nam poczucie bezpieczeństwa użytkowania, pewność, że tylko nasze umiejętności nas ograniczają.

Większość z nas uprawia narciarstwo rekreacyjnie. Ale nawet przy takiej jeździe naostrzenie krawędzi i nasmarowanie nart wystarcza na ok. jeden tydzień naszego szusowania. Czyli mnie więcej jeden wyjazd narciarski, bo tak statystycznie korzystamy w zimie z nart. Czasem udaje nam się wyjechać dwa razy. Stan naszych nart zależy od naszych umiejętności, naszej techniki, stopnia trudności stoków i ich oblodzenia. Gdy potrafimy umiejętnie jeździć na krawędziach, a do tego stoki będą oblodzone, nasze narty mogą potrzebować serwisu nawet częściej niż raz w tygodniu. To przy jeździe amatorskiej, zawodowcy lub po prostu znakomici narciarze, będą ostrzyć i smarować krawędzie jeszcze częściej, nawet codziennie. 

Ostrzenie nart skraca żywotność narty, a jednak musimy je ostrzyć i dlatego dobrze jest powierzyć swoje narty profesjonalnym serwisantom. Dopiero tam dowiemy się, czy nasze narty wytrzymają kolejne zmagania i jak jeszcze długo będziemy mogli je używać.

Dobrym i sprawdzonym serwisem nart w Warszawie jest Contingent. Już nie raz korzystałem z ich usług i zawsze jestem zadowolony więc mogę ich polecić.

Narty to nie tylko krawędzie. Pamiętajmy o wiązaniach.

Ale narty to nie tylko krawędzie, to też wiązania niezbędne do jazdy narciarskiej. Warto skonsultować w serwisie  siłę wypięcia i pozwolić serwisantom ustawić ją dla nas. Odpowiednia siła wypięcia wiązań może zadecydować o naszym bezpieczeństwie i zdrowiu. Dobrze i sprawnie wypinające się narty przy upadku, ochronią nasze nogi przed złamaniami i zwichnięciami. W ocenie siły wypięcia trzeba wziąć po uwagę wszystkie okoliczności, naszą wagę, umiejętności, wcześniejsze urazy, dopiero suma tych informacji pozwoli odpowiednio ustawić parametry wiązań.

Najczęściej, gdy serwisujemy nasze narty, usługa wykonywana jest w sposób maszynowy. Jest mniej czasochłonna, tańsza, sprawniejsza. Ale warto pamiętać, że jest jeszcze opcja tej usługi ręczna, siłą rzeczy dokładniejsza,wykonywana z większą starannością. Specjaliści twierdzą, że nawet amatorzy powinni raz na jakiś czas pokusić się o taki sposób serwisu. 

W każdym bądź razie ręczny serwis czy maszynowy, ważne aby narty niosły nas jak najdalej.