Chcielibyście poprawić ogólną sprawność organizmu i jednocześnie spalić zbędną tkankę tłuszczową? Jest na to pewien sposób. Jak ćwiczyć na orbitreku, aby przynosiło to jak najwięcej korzyści? Sprawdźcie zasady, które należy przestrzegać i poznajcie najlepsze plany treningowe.
Jak ćwiczyć na orbitreku? Najlepsza forma rozgrzewki
Co jest nieodzownym elementem każdego dobrze przeprowadzonego treningu? Rzecz jasna odpowiednia rozgrzewka. Jednym wystarczą nawet krążenia ramion, lecz ćwiczenia na orbitreku to bezsprzecznie jedna z najpopularniejszych form tzw. dogrzania organizmu.
O czym warto pamiętać podczas pierwszego kontaktu z takim urządzeniem? Po wejściu na orbitrek przyjmujemy odpowiednią pozycję tj.
- łapiemy ruchome ramiona urządzenia
- utrzymujemy proste plecy
- wciągamy brzuch
- patrzymy na wprost
Istotne jest również to, aby nie ściskać uchwytów ze zbyt dużą siłą. Ćwiczenia wykonywane w ten sposób mają bowiem negatywny wpływ na mięśnie ramion, które pracują wtedy mniej efektywnie. Komfort treningu także się zmniejsza.
Trening na orbitreku – niezbędnik początkującego
Czas trwania treningu jest co do zasady zależny od indywidualnych preferencji i podobnie jak intensywność treningu musi być dostosowany do poziomu zaawansowania ćwiczącego. Początkujący powinien zadowolić się już kilkoma minutami aktywności. Ten bardziej zaawansowany nie jest w stanie osiągnąć wysokiego tętna bez nieco dłuższej aktywności o znacznie zwiększonym tempie.
Plan treningowy – interwały, trening kardio lub też ćwiczenia załączone wraz z instrukcją urządzenia. Opcji, wedle której przeprowadzi się trening jest całe mnóstwo. Warto pamiętać jednak głównie o tym, że należy trenować regularnie. To absolutna podstawa na drodze do sukcesu.
Zalety ćwiczeń na orbitreku
Wedle licznych badań trening na trenażu eliptycznym angażuje aż 90% mięśni całego ciała! Korzyści wynikające z wykonywania ćwiczeń na orbitreku mogą zaskoczyć więc nawet tych, którzy do takiej formy aktywności są nastawieni dość sceptycznie. Zalety wysiłku, o których warto wspomnieć w pierwszej kolejności, to z całą pewnością m.in.:
Utrata zbędnych kilogramów – nawet jednostajny trening wykonywany przez kilkadziesiąt minut powoduje spalanie tkanki tłuszczowej. Szacuje się, że przeciętny człowiek podczas godziny ćwiczeń jest w stanie spalić nawet 800 kcal. Efekty ćwiczeń widoczne są w mgnieniu oka.
Zwiększona wydolność – nie każdy organizm przyzwyczajony jest do treningu o wysokiej intensywności. Ćwiczenia na orbitreku mogą sprawić, że wydolność znacznie wzrośnie. A to z uwagi na poprawę krążenia krwi tj. ulepszoną pracę całego układu sercowo-naczyniowego.
Wzmocnienie mięśni – wielu trenujących uważa zapewne, że za wzmocnienie mięśni odpowiadają wyłącznie ćwiczenia siłowe. Nic bardziej mylnego. Przy odpowiedniej konfiguracji sprzętu trening na orbitreku z powodzeniem można nazwać treningiem siłowym. Wystarczy ustawić orbitrek na maksymalny obór. Po kilku minutach ćwiczeń mięśnie nóg odczują z pewnością fakt, iż był to trening siłowy.
Poprawa samopoczucia – trening co prawda kojarzy się raczej z wysiłkiem, jednak w jego trakcie jedna z partii ludzkiego ciała z całą pewnością odpoczywa. Mowa tu rzecz jasna o głowie. A jak głowa jest dotleniona, to i pokłady energii są większe i uczucie zmęczenia pojawia się zdecydowanie rzadziej. Rower eliptyczny to chyba same plusy, prawda?