Ile kosztuje kosztorys szkód wykonany przez rzeczoznawcę samochodowego?

Ile kosztuje kosztorys szkód wykonany przez rzeczoznawcę samochodowego?

Kolizja drogowa często łączy się z uszkodzeniem samochodu. W takim przypadku właściciel zawsze zwraca się do firmy ubezpieczeniowej w celu otrzymania odszkodowania. Niestety często zdarza się, że ubezpieczyciele zaniżają wysokość odszkodowania. W takiej sytuacji poszkodowany kierowca może zwrócić się o pomoc do rzeczoznawcy samochodowego w celu wykonania osobnej, niezależnej wyceny.

Kim jest rzeczoznawca samochodowy?

Aby móc wykonywać zawód rzeczoznawcy samochodowego spełniać należy określone warunki. Podstawowe warunki to posiadanie wykształcenia wyższego oraz prawo jazdy kat. A, B oraz C1 lub C. Konieczne jest także min. 5 letnie doświadczenie zawodowe w branży motoryzacyjnej. Poza tym taka osoba musi posiadać certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego oraz musi być wpisana na listę rzeczoznawców samochodowych. Oczywiście rzeczoznawca samochodowy nie może być także osobą karaną. Do głównych zadań rzeczoznawcy samochodowego należy wycena szkód powstałych podczas kolizji lub wypadku, a także wycena samochodu. Dlatego z usług rzeczoznawcy najczęściej korzysta się w sytuacji, kiedy firma ubezpieczeniowa zaniża wysokość odszkodowania oraz w sytuacji, kiedy chce się sprzedać lub zakupić auto. W takim przypadku można mieć pewność, że proponowana cena za samochód nie jest ani zaniżona ani zawyżona.

Praca rzeczoznawcy samochodowego

Praca rzeczoznawcy samochodowego w przypadku sporządzenia kosztorysu naprawy rozpoczyna się od dokładnych oględzin samochodu. W tym celu rzeczoznawca wykonuje zdjęcia auta, zbiera dane dotyczące samochodu oraz sporządza szczegółową listę uszkodzeń. Na tej podstawie rzeczoznawca przygotowuje wycenę samochodu oraz kosztorys naprawy uszkodzeń. Istotne jest to, że przygotowując kosztorys rzeczoznawca zawsze bierze pod uwagę ceny nowych i oryginalnych części samochodowych oraz rynkowe ceny usług warsztatów samochodowych.

Cennik usług rzeczoznawcy samochodowego

Ceny usług rzeczoznawców samochodowych mogą różnić się od siebie. Wszystko zależy od tego jakie konkretne elementy mają zostać podane wycenie. Może być to po prostu wycena wartości samochodu. Średnia cena takiej usługi oscyluje wokół kwoty 500 zł. Usługa może także dotyczyć jedynie wyceny kosztów naprawy szkód powstałych w wyniku np. kolizji. W takim przypadku mówić można o średniej cenie 300 zł. Rzeczoznawca samochodowy może także przeprowadzić pełną rekonstrukcję zdarzeń, kolizji w wyniku której doszło do uszkodzenia auta. Koszt takiej usługi to już kilka tysięcy złotych. Rzeczoznawcy można także zlecić analizę dowodu w sprawie kolizji. Wówczas liczyć trzeba się z kosztem w wysokości ok. 500 zł.

Czytaj Więcej