Hydroizolacja fundamentów, dlaczego warto ją solidnie wykonać?

Hydroizolacja fundamentów, dlaczego warto ją solidnie wykonać?

Budując dom, zawsze warto bardzo dokładnie przeanalizować podłoże, na jakim tworzone są fundamenty. W przypadku, gdy część lub cała powierzchnia fundamentów znajduje się na podłożu podmokłym, w przyszłości możemy mieć bardzo duży problem związany z nadmierną wilgocią. Dlatego właśnie w celu zapobiegnięcia przedostawania się wilgoci, stosuje się izolację wodochronną i przeciwwodną, zwaną hydroizolacją. Czym jest hydroizolacja i dlaczego warto wykonać ją skutecznie?

Czym jest hydroizolacja fundamentów

Hydroizolacja fundamentów to proces, który ma na celu zatrzymanie wody gruntowej, która byłaby pochłaniana przez fundamenty. W takiej sytuacji woda i wilgoć z fundamentów przedostały się w stronę ścian, co prowadziłoby do wielkich, nieestetycznych plam a w dłuższym okresie do odpadania i pękania tynku. Brak hydroizolacji pozwala też na rozwój grzybów oraz pleśni. Hydroizolacja jest więc bardzo ważnym elementem podczas pracy z fundamentami domu. Obecnie wyróżnić możemy 2 rodzaje hydroizolacji: hydroizolację poziomą i pionową. Hydroizolacja pozioma chroni ściany przed podciąganiem wilgoci z gruntu. Hydroizolacja pionowa natomiast jest nakładana na zewnętrzną stroną ściany fundamentowej.

Dlaczego warto wykonać solidną hydroizolację fundamentów?

Odpowiednia hydroizolacja fundamentów zagwarantuje nam odpowiednią ochronę przed wilgocią, która może w dłuższym terminie prowadzić do sporych zniszczeń w strukturze ścian i tynków. Dlatego właśnie hydroizolacja powinna być wykonana z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów. Fundament powinien być odpowiednio zagruntowana a sama hydroizolacja wykonana za pomocą masy bitumicznej. Jeżeli jesteśmy w kwestiach budowlanych stosunkowo początkujący, warto by hydroizolację wykonali specjaliści, którzy szczególnie zdają sobie sprawę z jej wagi —> Bud-Prajs – hydroizolacja

Jakie narzędzia i materiały mogą przydać się do wykonania hydroizolacji fundamentów?

Najważniejszym materiałem, jaki zostanie wykorzystany podczas hydroizolacji fundamentów, jest materiał bitumiczny, który występuje zarówno w postaci masy, emulsji czy roztworu. W celu odpowiedniego zagruntowania powierzchni fundamentów powinniśmy wykorzystać wysokiej jakości emulsję do gruntowania pod izolację z materiałów bitumicznych. Jeżeli dodatkowo planujemy wykonać powłokę uszczelniającą, przyda się również masa asfaltowa.

Odpowiednio wykonana hydroizolacja fundamentów z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów i narzędzi zagwarantuje nam optymalne efekty, które praktycznie do zera zminimalizują ryzyko przedostania się wody gruntowej do fundamentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *