Hydroizolacja fundamentów, dlaczego warto ją solidnie wykonać?

Hydroizolacja fundamentów, dlaczego warto ją solidnie wykonać?

Budując dom, zawsze warto bardzo dokładnie przeanalizować podłoże, na jakim tworzone są fundamenty. W przypadku, gdy część lub cała powierzchnia fundamentów znajduje się na podłożu podmokłym, w przyszłości możemy mieć bardzo duży problem związany z nadmierną wilgocią. Dlatego właśnie w celu zapobiegnięcia przedostawania się wilgoci, stosuje się izolację wodochronną i przeciwwodną, zwaną hydroizolacją. Czym jest hydroizolacja i dlaczego warto wykonać ją skutecznie?

Czym jest hydroizolacja fundamentów

Hydroizolacja fundamentów to proces, który ma na celu zatrzymanie wody gruntowej, która byłaby pochłaniana przez fundamenty. W takiej sytuacji woda i wilgoć z fundamentów przedostały się w stronę ścian, co prowadziłoby do wielkich, nieestetycznych plam a w dłuższym okresie do odpadania i pękania tynku. Brak hydroizolacji pozwala też na rozwój grzybów oraz pleśni. Hydroizolacja jest więc bardzo ważnym elementem podczas pracy z fundamentami domu. Obecnie wyróżnić możemy 2 rodzaje hydroizolacji: hydroizolację poziomą i pionową. Hydroizolacja pozioma chroni ściany przed podciąganiem wilgoci z gruntu. Hydroizolacja pionowa natomiast jest nakładana na zewnętrzną stroną ściany fundamentowej.

Dlaczego warto wykonać solidną hydroizolację fundamentów?

Odpowiednia hydroizolacja fundamentów zagwarantuje nam odpowiednią ochronę przed wilgocią, która może w dłuższym terminie prowadzić do sporych zniszczeń w strukturze ścian i tynków. Dlatego właśnie hydroizolacja powinna być wykonana z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów. Fundament powinien być odpowiednio zagruntowana a sama hydroizolacja wykonana za pomocą masy bitumicznej. Jeżeli jesteśmy w kwestiach budowlanych stosunkowo początkujący, warto by hydroizolację wykonali specjaliści, którzy szczególnie zdają sobie sprawę z jej wagi —> Bud-Prajs – hydroizolacja

Jakie narzędzia i materiały mogą przydać się do wykonania hydroizolacji fundamentów?

Najważniejszym materiałem, jaki zostanie wykorzystany podczas hydroizolacji fundamentów, jest materiał bitumiczny, który występuje zarówno w postaci masy, emulsji czy roztworu. W celu odpowiedniego zagruntowania powierzchni fundamentów powinniśmy wykorzystać wysokiej jakości emulsję do gruntowania pod izolację z materiałów bitumicznych. Jeżeli dodatkowo planujemy wykonać powłokę uszczelniającą, przyda się również masa asfaltowa.

Odpowiednio wykonana hydroizolacja fundamentów z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów i narzędzi zagwarantuje nam optymalne efekty, które praktycznie do zera zminimalizują ryzyko przedostania się wody gruntowej do fundamentów.