Czym kierować się w wyborze nart skitourowych?

Czym kierować się w wyborze nart skitourowych?

Skitouring polegający na poruszaniu się po terenie górskim na specjalnie dobranych nartach to forma aktywności zimowej, która z roku na rok zyskuje sobie coraz większą popularność. To bardzo ciekawa forma spędzania wolnego czasu w górach. Do uprawiania tej aktywności potrzebny jest jednak specjalny sprzęt, przede wszystkim odpowiednie narty. 

Nie tylko narty – z czego składa się zestaw skitourowy?

Czym kierować się przy wyborze nart skitourowych?

Czym kierować się w wyborze nart skitourowych?

Nie tylko narty – z czego składa się zestaw skitourowy?

Narty skitourowe to tylko część profesjonalnego zestawu, w który wyposażyć powinna się osoba, która chce się udać na wyprawę w góry. Oprócz nart, potrzebne będą ci:

  • buty skitourowe,
  • wiązania skitourowe,
  • foki skitourowe.

Spora część producentów, aby ułatwić wybór przede wszystkim osobom rozpoczynającym przygodę z skitouringiem, oferuje gotowe zestawy do uprawiania tego sportu. Możesz wybierać spośród nart z dopasowanymi do nich fokami, nart sprzedawanymi do nich wiązaniami albo jeszcze bardziej rozbudowanych zestawów. Rozwiązanie to pozwala po pierwsze ograniczyć nieco koszty związane z zakupem sprzętu, po drugie – ułatwia wybór. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nigdy nie zapewni ci optymalnego, indywidualnego dopasowania do twoich potrzeb. Nie ma zestawów idealnych, trzeba szukać rozwiązań dopasowanych do twoich potrzeb. Warto pamiętać, że w przypadku skitouringu problem to połączenie dwóch oczekiwań: szybkiego, efektywnego zjazdu (do tego zestaw powinien być możliwie sztywny, ciężki, narta szeroka) i łatwego, niezbyt męczącego podejścia (do którego potrzebny jest zestaw możliwie najlżejszy).

Czym kierować się w wyborze nart skitourowych?

Czym kierować się przy wyborze nart skitourowych?

Narty skitourowe powinny być przede wszystkim dobrane do twoich konkretnych potrzeb, siły, wydolności, miejsca, w którym uprawiasz skitouing. Chodzi o znalezienie kompromisu między parametrami wpływających na komfort podejścia, a parametrami istotnymi do zjazdu. Możliwości do wyboru jest wiele: https://www.weld.pl/narty-skitouring-narty-skitourowe-freeride/. Możesz sięgnąć po:

  • narty bardzo lekkie, wąskie i lekko taliowane – to idealne propozycja dla tych, którzy biorą udział w zawodach, regularnie trenują, uprawiają skialpinizm,
  • lekkie narty o szerokości 85 mm pod butem – to opozycja dla osób uprawiających skitouring jako formę relaksu i rozrywki w Tatrach czy Beskidach, a więc zależy im na szybkim poruszaniu się po niełatwym terenie,
  • narty o szerokości ok. 95 mm – idealne do jazdy w puchu lub po stromym terenie, z jednoczesnym utrudnieniem samego podejścia (ze względu na ciężar i mocniejsze wiązania).
  • narty o szerokości ponad 100 mm – do zjazdów poza trasą w ciężkim terenie i trudniejszych podejść.

Czym kierować się w wyborze nart skitourowych?

Jeśli zależy ci na znalezieniu możliwie optymalnego rozwiązania, które zagwarantuje satysfakcję ze zjazdu, ale nie utrudni szczególnie podejścia, wybieraj narty o szerokości 80-90 mm pod butem. Jeśli jesteś gotowy “pomęczyć się” trochę bardziej przy podejściu, możesz wybierać narty szersze. Przy węższej narcie będzie ci się łatwiej chodzić, natomiast gorzej jeździć w terenie. W przypadku szerszej narty sytuacja się odwróci. Musisz jednak pamiętać także, że przy dużej ilości śniegu narta o szerokości mniej więcej 90 mm mimo większego ciężaru, będzie się lepiej sprawować przy podejściu niż ta o szerokości ok. 78 mm.