Wartość nieruchomości jest wciąż dla wielu, szczególnie młodych osób, jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze nieruchomości dla siebie. Ceny mieszkań i działek wahają się w zależności od kilku czynników, nawet na terenie Konina, głównie jednak zależą od referencji samych zainteresowanych.
Najważniejsza jest lokalizacja
Bez względu na to, jakie ma być przeznaczenie danej nieruchomości – czy to ma być lokal usługowy czy prywatne mieszkanie – najważniejsza jest atrakcyjność jego położenia. Porównanie cen można przeprowadzić pod tym kątem biorąc pod uwagę identyczne budowle, ale położone w innych rejonach miasta. Jak pokazują badania, udział lokalizacji w ogólnym kształcie ceny to nawet 30%. Oczywiście atrakcyjność, a więc i cena, będą uzależnione od przeznaczenia obiektu.
Dobre sąsiedztwo – wyższa cena?
Na atrakcyjność nieruchomości, a więc również na cenę, znaczący wpływ ma to, z czym dana nieruchomość sąsiaduje, a także, jakie jest jej otoczenie. Zainteresowani kupnem domu szukają zielonych, spokojnych terenów, szukający mieszkań – niewielkiej odległości od centrum. Niebagatelne znaczenie będzie mieć również odległość od miejsc użyteczności publicznej – szkoły, sklepy, centra handlowe, urzędy – wszystko jest brane pod uwagę w ustalaniu ceny.
Stan prawny
To kolejna kwestia, która dla klientów jest bardzo ważna, a więc która ma wpływ na to, jaka będzie ostateczna cena nieruchomości. Jeśli stan prawny jest uregulowany, a dla nieruchomości jest założona księga wieczysta, dzięki czemu zakup mieszkania jest czystą formalnością, cena takiej nieruchomości może być wyższa. Nieruchomości o atrakcyjnej cenie najczęściej nie znajdują nabywców właśnie ze względu na brak porządku w dokumentach.
Komunikacja miejska
Na cenę wpływa również to, jaki dojazd do obiektu zapewnia nam komunikacja miejska. O ile większość osób prywatnych, zatrudnianych w firmach czy nawet pracujących na własny rachunek jest mobilna, to jednak w przypadku obiektów przemysłowych sieć komunikacyjna ma ogromne znaczenie.
Ceny mieszkań w Koninie
Wartość nieruchomości będzie uzależniona również od tego, czy jest to rynek pierwotny czy wtórny. Za mieszkania w stanie deweloperskim o powierzchni nieco ponad 60 m2 trzeba zapłacić około 250 000 złotych. Z kolei na rynku wtórnym można znaleźć kawalerki czy wielkie mieszkania dwupokojowe do 35m2 za cenę około 90 000 – 120 000 złotych w okolicach Śliskiej czy Gosławickiej. Najdroższe są 3- lub 4-pokojowe apartamenty o powierzchni od 60 do 70-kilku m2, za które trzeba zapłacić od 320 000 do 350 000 złotych.